Gdyńska konferencja prasowa prt scr

Poznań: Przebudowa Gdyńskiej już zakończona!

Szeroka, dwupasmowa, z drogą rowerową i bezkolizyjnym przejazdem kolejowym. Ulica Gdyńska dziś została oficjalnie oddana do użytku przez prezydenta Jacka Jaśkowiaka, starostę Jana Grabkowskiego i Marcina Wojtkowiaka, wójta gminy Czerwonak.

Budowa zaczęła się jesienią ubiegłego roku na terenie gminy Czerwonak, na odcinku od granicy Poznania do zjazdu do Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach. Nowa Gdyńska miała być uzupełnieniem przebudowanego wcześniej poznańskiego odcinka – a także rekompensatą dla mieszkańców gminy za budowę spalarni odpadów na ich terenie. Wprawdzie dość długo trwały spory o to, jaka ma być na nowa Gdyńska: władze Poznania chciały jednopasmową, władze Czerwonaka dwupasmową – ale ostatecznie udało im się porozumieć i stanęło na dwupasmówce.

Prezydent Jacek Jaśkowiak przyznał podczas otwarcia, że nie był przekonany do drogi dwupasmowej – wersję dwupasmową obiecał Czerwonakowi jeszcze prezydent Ryszard Grobelny, administracja prezydenta Jaśkowiaka miała wątpliwości, czy budowa tak szerokiej drogi jest zasadna – ale teraz jest zadowolony z tej inwestycji. Zresztą nie tylko z samej Gdyńskiej.
– Przy moim krytycznym stosunku do prezydenta Grobelnego spalarnia to akurat ten element, za który należy mu się wielki szacunek, bo nam służy – zauważył prezydent. – Dzięki temu mieszkańcy powiatu mają niższe ceny wywozu odpadów.

Starosta Jan Grabkowski również jest zadowolony z powstania tej inwestycji, a przede wszystkim z tego, że mimo niełatwych dyskusji między wszystkimi zainteresowanymi droga powstała, a samorządowcom udało się dotrzymać słowa. Komunikacja północno-wschodniej części aglomeracji z miastem będzie teraz o niebo łatwiejsza.
– Jeśli do tego dołożymy drogę, którą zmodernizował powiat do gminy Czerwonak, nowoczesną, wygodną i w pełni oświetloną – to mamy miejsce, którego się wstydzić nie musimy – mówił starosta. – Zgoda buduje. Trzeba się cieszyć i myśleć pozytywnie, co tu jeszcze zrobić.
– Czasami media mają zwyczaj przypinania łatki, że my się kłócimy między sobą, a to nieprawda – zapewniał Jacek Jaśkowiak. – My tylko twardo stawiamy warunki, a w na końcu i tak osiagamy porozumienie, czego efektem jest ta właśnie droga.

Także dla włodarza gminy Czerwonak, Marcina Wojtkowiaka, ten dzień ma ogromne znaczenie. Wójt podziękował staroście i prezydentowi za współpracę, bo gmina sama nie byłaby w stanie sfinansować takiej inwestycji. Podziękował też swoim poprzednikom na stanowisku, którzy rozpoczęli starania o przebudowę tej drogi.
– To był doskonały przykład, że w ramach samorządów potrafimy świetnie współpracować – mówił wójt. – To jest najlepszy czas dla samorządów i nigdy nam się tak dobrze nie współpracowało. Ta droga jest dla gminy bardzo ważna przede wszystkim jako dojazd do Poznania, który jest rynkiem pracy. Ale jest też ważny aspekt w drugą stronę i nie mówię tak dlatego, że chcemy wam podbierać mieszkańców, ale w aspekcie turystycznym.

Wójt podkreślił, że dotąd Czerwonak kojarzył się z atrakcyjnymi turystycznie okolicami Poznania – ale także z korkami i Centralną Oczyszczalnią Ścieków rozsiewającą przykre zapachy na całą okolicę, Teraz, gdy oba te problemy nie istnieją, można się skupić na atrakcjach turystycznych gminy Czerwonak.

Justyna Litka, prezes Poznańskich Inwestycji Miejskich, które zarządzały budową, zwróciła uwagę, że jest to kolejna poznańska inwestycja ukończona przed terminem – zgodnie z pierwotnym planem budowa miała się zakończyć dopiero w czwartym kwartale tego roku. W dodatku nie była to łatwa inwestycja, także dlatego, że była realizowana przy ciągłym i intensywnym ruchu samochodów. Prezes podziękowała też mieszkańcom okolic Gdyńskiej oraz kierowcom za cierpliwość i wyrozumiałość.

Przebudowa około 1200 m odcinka ul. Gdyńskiej rozpoczęła się pod koniec października ubiegłego roku. Obecnie, po rozbudowie, ul. Gdyńska ma dwie niezależne jezdnie, każdą z dwoma pasami ruchu, dwa nowe ronda, zatoki autobusowe, chodniki, drogi rowerowe i oświetlenie. Kosztowała 45 mln zł.

Lilia Łada

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze