Poznań: Protest „Wolne Media, Wolni Ludzie, Wolna Polska” dziś na placu Wolności

Murem za TVN fot. L. Łada
W całej Polsce o godzinie 18.00 rozpoczną się dziś protesty przeciwko tzw. lex TVN, czyli zmianom w przepisach koncesyjnych, które mogą sprawić, że TVN24 nie dostanie koncesji na nadawanie.

Przypomnijmy, że zgodnie z projektem przyjętym przez komisję sejmową kultury i środków przekazu, koncesję na nadawanie mogą dostać jedynie te media, które są własnością kapitału zagranicznego mieszczącego się w w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego i którzy nie są zależni od właścicieli mających siedzibę w państwie spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. A właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery. Zdaniem autorów projektu chodzi tu o zabezpieczenie mediów w Polsce przed wykupieniem przez firmy z Rosji, Chin czy krajów arabskich.

Porozumienie zaproponowało swoją poprawkę do projektu, między innymi poszerzając spektrum dopuszczalnych właścicieli mediów o kraje OECD. To umożliwiłoby dalsze nadawanie stacji bez zmiany właściciela, który – jak przypominają politycy Porozumienia – jest sojusznikiem Polski – a jednocześnie ochroniłoby ją przed możliwym wykupieniem przez kapitał z krajów niedemokratycznych. Jednak tej wersji projektu nie poparło PiS.

W całej Polsce dziś o godzinie 18.00 rozpoczną się protesty w obronie wolnych mediów – w Poznaniu zaplanowano go na placu Wolności i będzie to już drugi protest w tej sprawie.

„My, obywatele o rozmaitych poglądach i profesjach, wierni swoim różnym przekonaniom i wyznaniom, pochodzący z wielu środowisk społecznych i zawodowych, z polskich miast, miasteczek i wsi, świadomi, że jedną z najważniejszych podstaw demokratycznego państwa jest istnienie wolnych i niezależnych mediów, zgodnie z art. 54 Konstytucji RP, który głosi, że każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, „w trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny” – stajemy razem – by wyrazić naszą niezgodę i nasz sprzeciw wobec wszelkich działań mających ograniczyć wolność słowa i wolność mediów w Polsce” – czytamy w zaproszeniu na dzisiejszą demonstrację. – „Bo Wolne Media, to Wolni Ludzie, a Wolni Ludzie, to Wolna Polska!”.

Protest w obronie wolnych mediów odbędzie się w kilkudziesięciu miastach i miasteczkach całej Polski oraz pod Sejmem RP.

Podziel się:

Ostatnio dodane: