Czy Jarosław Gowin przestanie być wicepremierem?

Jak informuje Onet.pl, Jarosław Kaczyński postawił ultimatum szefowi Porozumienia: albo poprze atak na TVN, albo straci stanowisko w rządzie.

Zdaniem Onetu to pokazuje determinację Prawa i Sprawiedliwości, by przeforsować ustawę uderzającą w TVN, i to jak najszybciej. Przypomnijmy, że w projekcie ustawy chodzi o to, by nadawcy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli krajów UE, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu) nie mogli prowadzić mediów w Polsce. Ustawa uderzałaby głównie w TVN, bo stacja ma amerykańskiego właściciela, choć pomysłodawcy ustawy, posłowie PiS pod przewodnictwem Marka Suskiego przekonują, że chodzi o to, by mediów nie przejęły Rosja, Chiny albo kraje arabskie.

Celem ustawy jest uzyskanie wpływu na TVN, o co partia rządząca stara się bezskutecznie od lat. Jak informuje Onet.pl, politycy PiS mają nadzieję, że po wejściu ustawy w życie koncern Discovery, właściciel TVN, sprzeda telewizję firmom lub osobom powiązanym z PiS.

Ale najpierw ustawa musi zostać przyjęta przez Sejm, a jest sporo wątpliwości, czy uda się to osiągnąć, bo ustawa ma sporo przeciwników także w obozie Zjednoczonej Prawicy – a zwłaszcza w Porozumieniu, które już zdążyło przygotować własną wersję ustawy, precyzującą, kogo dotyczy zakaz prowadzenia mediów w Polsce: krajów spoza UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i OECD.

“Poprawki nie uderzą jednak w naszego sojusznika, jakim są Stany Zjednoczone, przed którymi nie musimy się bronić i z którymi chcemy nadal budować przyjacielskie relacje” – podkreśliła Sroka.

I właśnie z tego powodu poprawka Porozumienia jest nie do przyjęcia przez PiS, bo nie pozwoli im osiągnąć głównego celu – przejęcia TVN. Dlatego prezes Kaczyński, jak podaje Onet.pl, próbuje wymóc na Gowinie zagłosowanie za ustawą bez poprawek Porozumienia, grożąc mu utratą stanowiska. Jednocześnie szuka też poparcia wśród pozostałych posłów – tu największe nadzieje budzi Konfederacja, a zwłaszcza Ruch Narodowy, w którym kilku posłów prezentuje antyamerykańskie nastawienie. Jednak tych głosów nie wystarczy, w tej sprawie Kaczyński nie może też liczyć na poparcie Lewicy, która jednogłośnie opowiedziała się przeciwko tej ustawie – dlatego tak ważne jest to, co zrobi i jak zagłosuje wicepremier Jarosław Gowin.

Podziel się:

Wydarzenia w Wielkopolsce: