protest w katedrze prt scr

Poznań: Protest w Katedrze. Przerwane nabożeństwo

Tuż po 12.00 grupa młodych ludzi z transparentami weszła do kościoła, przerywając nabożeństwo. Na demonstrantów przed kościołem już czekała policja.

Protest zapowiadała wczoraj Grupa Stonewall: “Słowo Boże na dzisiaj prosto z oficjalnego konta Episkopatu. Nie wiemy jak do Was, ale do nas to trafia. Dlatego jutro wybierzemy się na mszę!”.

Zgodnie z zapowiedzą grupa osób weszła do kościoła, klaszcząc i rozrzucając ulotki na temat bezpiecznej aborcji. Później zaczęli skandować “Mamy dość!”. Nabożeństwo zostało przerwane przez księdza, który odprawiał mszę, a policja utworzyła kordon dzielący protestujących od ołtarza.

Funkcjonariusze zaapelowali do protestujących o opuszczenie kościoła – ci odmówili twierdząc, że są osobami wierzącymi, katedra to publiczne miejsce kultu, w związku z tym mają prawo tam być. Dopytywali się też, na jakiej podstawie prawnej policjanci żądają od nich, żeby opuścili kościół.

Policja wezwała więc prokuratora, by zdecydował o dalszych metodach działania – na przykład zatrzymaniu protestantów. Do czasu jego przyjazdu demonstranci nie mogą opuścić kościoła.

Po negocjacjach trwających prawie godzinę udało się osiągnąć kompromis: protestujący wyszli, ale zostali wylegitymowani i spisani przez policję, także funkcjonariuszy ubranych po cywilnemu.

Tak zakończyła się poznańska akcja, ale Grupa Stonewall informuje, że protestujący byli dziś także w pałacu arcybiskupa we Wrocławiu, w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Warszawie i w kilku innych miejscach. Wszędzie kobiety rozrzucały ulotki z hasłem “Mamy dość!”.

el

 

 

 

 

 

5 1 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze