protest przeciwko rejestracji ciąż fot. S. Wąchała

Poznań: Protest przeciwko rejestracjom ciąż. “Precz z kontrolą osób w ciąży”

“Precz z kontrolą osób w ciąży” – pod takim hasłem odbył się protest Razem Poznań na placu Mickiewicza. Kilkoro zebranych protestowało przeciwko wprowadzeniu rejestracji ciąż, co zapowiada Ministerstwo Zdrowia.

“Gdy już się ma nadzieję, że władza się w ograniczaniu praw reprodukcyjnych dalej nie posunie, to nagle pokazuje, że potrafi wręcz w tej materii biec!” – pisali działacze Razem w zaproszeniu na protest. Ich zdaniem rejestracja ciąż to kolejna metoda kontroli nad kobiecym ciałem i kolejne narzędzie do pilnowania, by nie dokonały aborcji.

Młodzi politycy wskazywali też, że rejestracja ciąż dodatkowo wywrze presję na lekarzy i nawet w sytuacji, gdy prawo zezwoli na usunięcie ciąży, bo stanowi zagrożenie dla życia matki, to i tak będą się bali przeprowadzić zabieg. Już są takie przypadkach kobiet, w tym Izy z Pszczyny, które będąc w zagrożonej ciąży zmarły w szpitalach, bo lekarze czekali z usunięciem, aż obumrze płód.

Tymczasem zdaniem Ministerstwa Zdrowia rejestracja ciąż ma wyłącznie znaczenie medyczne. Chodzi o ułatwienie pracy lekarzom i pielęgniarkom, a także zaordynowanie właściwego leczenia w sytuacjach, gdy uzyskanie informacji od pacjenta nie będzie możliwe. Dane są też potrzebne do weryfikacji uprawnień kobiet w ciąży, choćby do otrzymania bezpłatnych leków. Każdy lekarz, także ten przyjmujący pacjentkę prywatnie, miałby obowiązek raportowania ciąży.

3.5 2 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze