Poznań: Próby wręczenia łapówek. Za wydanie certyfikatu bez szczepienia

Punkt szczepień przeciwko Covid - 19 Stadion Poznań fot. Sławek Wąchała
Dwie osoby próbowały przekonać lekarzy z poznańskich puntów szczepień do wydania certyfikatu szczepienia osobie niezaszczepionej za łapówkę. Oba przypadki zostały zgłoszone Ministerstwu Zdrowia.

Jak informuje TVP Poznań, obie osoby otrzymały propozycję zaszczepienia się, ale nie chciały z niej skorzystać. Chciały natomiast dostać certyfikat. Oczywiście certyfikatu nie dostały, a sprawa została zgłoszona ministerstwu i na policję.

W Poznaniu odnotowano tylko dwa takie przypadki, w regionie jest ich jednak już znacznie więcej. Wszystkie są zgłaszane ministerstwu, a osoby, które chcą mieć certyfikat, ale nie chcą się zaszczepić, ponoszą konsekwencje swoich działań.

Lekarze przypominają, że takie postępowanie jest nie tylko łamaniem prawa i grozi za to odpowiedzialność, ale też jest nieodpowiedzialne, bo naraża osoby z otoczenia niezaszczepionego – jego samego zresztą też – na zachorowanie, ciężki przebieg choroby, a nawet zgon. Bo to właśnie osoby niezaszczepione najciężej przechodzą covid-19, jak przypominają specjaliści. Zaszczepieni, nawet jeśli zachorują, przechodzą chorobę lekko, bez konieczności pobytu w szpitalu.

Z danych amerykańskich epidemiologów, które cytował ostatnio minister Adam Niedzielski, wynika, że 99,2 proc. osób, które umierają na covid -19, to osoby niezaszczepione. Podobny procent zgonów wykazują dane ze Skandynawii, a w Polsce to 98,8 proc.

Podziel się:

Ostatnio dodane: