Poznań: Prezes Amiki kontra Piotr Ikonowicz

Jacek Rutkowski, prezes Amiki, zeznawał dziś w poznańskim sądzie. Zeznanie dotyczyło procesu, który firma wytoczyła Piotrowi Ikonowiczowi za oskarżenie firmy o śmierć Ilony Pujanek, jednej z pracownic Amiki.

Piotr Ikonowicz, założyciel Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, od lat broni praw pracowników. W takim też charakterze pojawił się na wiecu przed bramą fabryki we Wronkach wiec odbywał się z powodu samobójstwa popełnionego przez Ilonę Pujanek. Ikonowicz wówczas powiedział, że „kobieta zabiła się przez mobbing” – i za to spółka wytoczyła mu proces. Oskarżenie formy o mobbing uznała za naruszenie dóbr osobistych i pomówienie, nie poparte żadnymi faktami.

Jak podaje Radio Poznań, podczas dzisiejszych zeznań w sądzie prezes Amiki powiedział, że po śmierci pani Pujanek nakazał powołanie wewnętrznej komisji. jej członkowie, w tym on sam, przeprowadzili rozmowy z kolegami z pracy zmarłej, także z jej córką, która również była pracownicą Amiki, a swoje wnioski ujęli w protokole. Nie wynikało z niego, że powodem, dla którego Ilona Pujanek targnęła się na życie, był mobbing w pracy. Prezes zwrócił także uwagę na fakt, że nie wykazały tego prokuratura i Państwowa Inspekcja Pracy, które również badały tę sprawę.

Zdaniem prezesa cała sprawa jest wyciągana przy okazji każdych kolejnych wyborów. Piotr Ikonowicz pojawił się w Amice najpierw w maju przed wyborami do Parlamentu Europejskiego – i teraz, kiedy zaczyna się kampania do Sejmu.

Amika domaga się od Piotra Ikonowicza przeprosin i 60 tysięcy złotych odszkodowania. Jednak ponieważ Piotr Ikonowicz dziś na rozprawie się nie pojawił, sąd odroczył proces do października.

Ilona Pujanek popełniła samobójstwo 1 stycznia 2017 roku. Jak uważa jej córka, powodem było znęcanie się psychiczne jej zwierzchnika, na które szefowie firmy nie reagowali.

Radio Poznań, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: