piątek, 29 marca, 2024

Poznań: Prawie 400 rodzin dostało mieszkania komunalne w ubiegłym roku

Jak skrupulatnie policzył Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych – 396 rodzinom w 2020 roku wręczono klucze do nowych mieszkań wybudowanych przez miasto. To duży wzrost.

Liczba mieszkań przekazywanych do użytku przez ZKZL regularnie idzie w górę – przypomnijmy, że w roku 2011 było ich tylko 26.
“W kolejnych latach liczba się zwiększała, ale nie można było mówić o sukcesie” – informuje spółka. – “Prawdziwy przełom nastąpił w roku 2017, kiedy liczba przekazywanych lokali wzrosła ze 104 do aż 291 mieszkań. Rok 2019 był równie ważny, ponieważ pierwszy raz w historii udało się przekazać poznaniakom ponad 300 lokali, a dokładnie 346”.

To było trudne zadanie ze względu na obostrzenia związane z epidemią koronawirusa i przedłużanie się prac z tego powodu. Jednak mimo tych przeszkód udało się przekazać 396 mieszkań.
“Na ten sukces składa się wiele czynników” – informuje ZKZL. – “Nowe inwestycje, skuteczniejsze zarządzanie procesem zagospodarowania pustostanów, usprawnienie procesów remontowania i ofertowania mieszkań to najważniejsze z nich. Warto zaznaczyć, że 4 ostatnie lata działalności ZKZL to zdecydowany progres w zakresie najmu miejskich lokali. W tym czasie liczba przekazywanych „M” wzrosła aż o 280%”.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych realizuje politykę mieszkaniową miasta – i to nie jest łatwe zadanie. Prawo do ubiegania się o lokal wchodzący w skład miejskiego zasobu przysługuje poznaniakom, którzy spełniają kryterium dochodowe określone w uchwale Rady Miasta Poznania. Na decyzję wpływa też ocena punktowa złożonego wniosku, a przyznawanie punktów również precyzuje uchwała. Na jej podstawie prezydent określa minimalną liczbę punktów, którą należy posiadać, żeby otrzymać lokal od miasta w danym roku. Chętnych, ze względu na deficyt mieszkań i horrendalnie wysokie ceny kupna, nigdy nie brakuje.

“Rekordowy rok to dobry prognostyk na najbliższe lata i jednocześnie wyzwanie, żeby utrzymywać tendencję wzrostową w zakresie przekazywania mieszkań” – podsumowuje spółka. – “Sprawne zarządzanie przejmowanymi pustostanami oraz zakończenie inwestycji przy ul. Hulewiczów oraz ul. Opolskiej to najważniejsze zadanie dla spółki w 2021 roku, które pozwolą przekazywać poznaniakom jeszcze większą liczbę mieszkań niż do tej pory”.

 

 

Strona głównaBiznes i FinansePoznań: Prawie 400 rodzin dostało mieszkania komunalne w ubiegłym roku