Jeżycka i Poznańska zmiany fot. ZDM

Poznań: Prace na Jeżyckiej i Poznańskiej dobiegają końca

Pozostał jeszcze m. in. montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu, obniżenie krawężników przy przejściach dla pieszych i nasadzenie zieleni. Jednak największym problem są tam kierowcy jeżdżący i parkujący “na pamięć”.

Informowaliśmy już o problemach mieszkańców tej części Jeżyc z nową infrastrukturą i pewną niespójnością oznakowania, które sprawiało, że na wyremontowanych ulicach nie wiedzieli, jak się poruszać, ani rowerzyści, ani kierowcy.

Jednak jak zapewnia Zarząd Dróg Miejskich, trwają już ostatnie prace na ulicach. Nowe oznakowanie poziome wyznacza już jeden pas ruchu dla pojazdów na ulicach Jeżyckiej i Poznańskiej. Zmieni się również sposób parkowania – po południowych stronach obu ulic samochody będą parkować na jezdni. Rowerzyści będą mogli korzystać z kontrapasa i kontraruchu.

Bardzo ważną zmianą dla kierowców jest wprowadzenie równorzędnych skrzyżowań, a więc zmiana pierwszeństwa przejazdu w kilku miejscach na obu ulicach. Dotychczas podporządkowane ulice – m.in. Żurawia, R. Strzałkowskiego, Kochanowskiego czy Nad Bogdanką mają już pierwszeństwo przejazdu.

Pozostał jeszcze montaż słupków, stojaków rowerowych, poduszek berlińskich oraz modernizacja sygnalizacji przy szkole podstawowej na ulicy Jeżyckiej. Trwa obniżanie krawężników przy nowych przejściach dla pieszych. Nie wszędzie zamontowane zostały nowe znaki drogowe. Ostatnim z elementów zmian będzie wyłącznie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Poznańskiej, Mickiewicza i Jeżyckiej.

Problemem jednak, jak wynika z doświadczeń ZDM, nie jest nowe oznakowanie, ale stare nawyki kierowców. Właściciele aut często parkują po staremu nie zwracając uwagi na oznakowanie i na to, że blokują drogę innym uczestnikom ruchu: rowerzystom i pieszym. Nadal zdarza im się przekraczać prędkość, która została tam ograniczona do 30 km na godzinę. Po montażu poduszek berlińskich przekraczanie prędkości będzie mocno utrudnione, a na łamanie innych przepisów powinny zaradzić patrole policji i straży miejskiej.

“Kierowców prosimy o zwracanie uwagi na nowe oznakowanie i nie jeżdżenie na pamięć” – apeluje ZDM.

ZDM, el

Dodaj komentarz

avatar