Maltanka Dni Pary fot. Sławek Wąchała

Poznań: Prace budowlane przy stacji Maltanki. Co tam powstanie?

Przy stacji Maltanki powstanie tor odstawczy dla wagonów kolejki. To niezbędna inwestycja ze względu na to, że kolejka ostatnio wzbogaciła się o nowe pojazdy. Jest ich tyle, że nie wszystkie zmieszczą się w garażu.

Pierwotnie Kolej Parkowa Maltanka dysponowała trzema lokomotywami spalinowymi i ośmioma wagonikami. Teraz tabor się rozrósł: od Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych Maltanka dostała parowóz Borsig Bn2t, wagon z napędem spalinowym serii MBxc1-41, a także wagon z dawnej Kolei Witaszyckiej. Na trasie regularnie kursuje parowóz, ale w planach jest uruchomienie „ryjka” oraz wagonu osobowego. Nie wszystkie one zmieszczą się w garażu, więc niezbędny stał się tor odstawczy, na którym w sezonie będzie stacjonować część pojazdów.

– Prace, które właśnie się rozpoczęły, potrwają kilka tygodni. Nie będą mieć wpływu na kursowanie Kolejki Parkowej Maltanka – mówi Marek Grzybowski, wiceprezes Zarządu MPK Poznań ds. technicznych. – Tor będzie mógł być użytkowany po uzyskaniu wszelkich pozwoleń, chcielibyśmy, aby nastąpiło to jeszcze przed wakacjami.

Kolejka Parkowa Maltanka już kursuje, ale w tym roku codziennie będzie jeździła tylko w lipcu i sierpniu. Poza wakacjami kursuje w środy, czwartki i piątki co godzinę, a w weekendy i święta co 30 minut.