wyświetlacz prędkości fot. ZDM

Poznań: Powstaną wyświetlacze prędkości. Mają kosztować około 230 tysięcy złotych

W mieście rozpoczął się montaż 24 radarowych wyświetlaczy prędkości, które będą informować kierowców czy jadą zgodnie z dozwoloną prędkością – czy powinni zdjąć nogę z gazu.

Wyświetlacze prędkości od ubiegłego roku stoją na Malwowej oraz Złotowskiej. Udało się je tam zamontować dzięki projektowi z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego “Dzieciaki bystrzaki” Kwiatowego, Ławicy i Górczyna.

“Nowe tablice będą działały na tej samej zasadzie” – informuje ZDM. – “Będą wyświetlały informacje o prędkości nadjeżdżającego samochodu – lecz tylko wówczas jeśli będzie przepisowa. W razie przekroczenia norm natomiast wyświetlony zostanie komunikat o konieczności wolniejszej jazdy (już bez wskazania zmierzonej prędkości)”.

Tablice staną tam, gdzie przekroczenie prędkości przez kierowce jest szczególnie niebezpieczne: w pobliżu przejść dla pieszych, a także w okolicach szkół, przedszkoli i tam, gdzie do takich przekroczeń najczęściej dochodzi. Na pewno zostaną zamontowane na ul. Dolna Wilda, Łozowej, Leszczyńskiej, Krańcowej, Hlonda, Mieszka I czy Opieńskiego. Warto dodać, że dzięki Radzie Osiedla Starołęka – Minikowo – Marlewo dwie dodatkowe tablice z pomiarem prędkości zostaną ustawione na ul. Starołęckiej.

Koszt inwestycji to około 230 tysięcy złotych. Tablice będą posiadały panele fotowoltaiczne, dzięki czemu nie trzeba będzie ich zasilać energią. Dodatkowo umożliwią zbieranie danych dotyczących natężenia ruchu i prędkości pojazdów na danej ulicy. Dane te będzie można analizować pod kątem zastosowania rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Źródło: ZDM

2 3 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze