Festiwal Fabuły fot. CK Zamek

Poznań: Poseł Szłapka pisze do ministra kultury. “Pan minister jest do Poznania uprzedzony”

Adam Szłapka postanowił złożyć interpelację do Marszałka Sejmu w sprawie traktowania poznańskich projektów przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. A poszło o Festiwal Fabuły.

Festiwal Fabuły to impreza dla miłośników książek organizowana co dwa lata przez CK Zamek. Przyjeżdżają na nią wybitni pisarze – na przykład Olga Tokarczuk – są warsztaty i dyskusje, a wieńczy festiwal wręczenie Poznańskiej Nagrody Literackiej, które również jest niezwykle ważnym wydarzeniem kulturalnym.

Jednak w tym roku Festiwal Fabuły nie dostał dofinansowania z ministerstwa mimo bardzo wysokiej oceny merytorycznej. Zadecydowała niska ocena “strategiczna”, którą wystawia samo ministerstwo. I właśnie to zaniepokoiło posła Szłapkę

“Z dużym niepokojem przyjąłem informację o wynikach naboru do programu “Promocja czytelnictwa” organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – pisze poseł w interpelacji. – “Według informacji zawartych na Państwa stronie internetowej oraz tych, które dotarły do mnie za pośrednictwem mediów, dofinansowania nie udało się uzyskać Festiwalowi Fabuły organizowanemu co 2 lata przez CK Zamek w Poznaniu.[…] Festiwal uzyskał bardzo wysoką ocenę merytoryczną i organizacyjną, jednak niską ocenę strategiczną, którą wystawa ministerstwo. Brak dotacji stawia pod znakiem zapytania możliwość organizacji festiwalu w tym roku. W przytaczanych opiniach zwraca się uwagę, że negatywne decyzje ministerstwa odnośnie projektów organizowanych w Poznaniu mają charakter intencjonalny. Mówiąc wprost: Pan Minister jest do Poznania uprzedzony”.

Poseł z tego więc powodu chciałby wiedzieć, jakie są są dokładne strategiczne przyczyny odrzucania poznańskich projektów przez ministerstwo i na czym polega strategia ministerstwa odnośnie wspierania przedsięwzięć realizowanych przez duże ośrodki miejskie, których potencjał kulturotwórczy daje szansę promieniowania nie tylko w regionie, ale i w kraju. Poprosił też o przedstawienie wykazu projektów poznańskich zgłoszonych i odrzuconych w latach 2015-2019 na tle ogólnej liczby projektów w konkursach organizowanych przez ministerstwo.

Warto dodać, że  – jak informuje “Gazeta Wyborcza” –  300 tysięcy zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dostanie kampania “Pochwalmy się Polską” a 200 tys. zł – tegoroczne Targi Wydawców Katolickich. Dotację – i wysoką ocenę strategiczną -otrzymało też wydawnictwu Biały Kruk specjalizujące się w tematyce katolicko-narodowej, które wydało między innymi biografię Antoniego Macierewicza.

el, fot. CK Zamek

3
Dodaj komentarz

avatar
Grażyna Kowalska
Grażyna Kowalska

Tak samo jak Poznań uprzedzony do Rządu……..ha,ha,ha…. Stare przysłowie : ” jak Kuba Bogu tak Bóg , Kubie ” .

Jerzy Wróbel
Jerzy Wróbel

“poznańskie projekty” to okreslenie, które nie ma najlepszej opinii w społeczenstwie i każdy, kto chce wiedzieć dlaczego, to wie.

Jerzy Wróbel
Jerzy Wróbel

Na promocję antypolskiej propagandy to niech zwracają się do Izraela lub do Niemiec, jak inni już korzystający z takiego wsparcia.