Poznań: Poseł Sterczewski pisze interpelację. W sprawie Centrum Medycznego HCP

Poseł Sterczewski fot. FB
„Tak ogromne przedsięwzięcie wymaga jednak organizacji” – napisał poseł w interpelacji do ministra zdrowia. Zaapelował w niej, by resort przyjrzał się organizacji szczepień przeciwko koronawirusowi w Centrum Medycznym HCP.

Bałagan, zamieszanie, konieczność stania kilka godzin w kolejce i regularne wizyty policji – tak wyglądały szczepienia w Centrum Medycznym HCP w marcu tego roku. Niejednokrotnie musiała interweniować policja, wzywana albo przez pacjentów – albo przez personel szpitala. Brakowało informacji, organizacji i planu działań.

Jak się okazuje, wiele osób złożyło też skargi do wielkopolskich posłów – między innymi Franka Sterczewskiego. Dlatego poseł skierował do Ministerstwa Zdrowia interpelację dotyczącą organizacji szczepień w Centrum Medycznym HCP.

„Tak ogromne przedsięwzięcie wymaga jednak organizacji” – napisał w niej poseł. – „Dotyczy to nie tylko samej procedury wystawiania skierowań i rejestracji, ale także obsługi pacjentów i pacjentek w samych punktach szczepień”.

Poseł zwrócił uwagę, że Centrum Medyczne HCP należy do grona największych i zarazem najbardziej obleganych punktów szczepień w mieście, w związku z czym wszelkie niedociągnięcia organizacyjne i problemy logistyczne są wyraźnie widoczne.

„Niestety, takich problemów organizacyjnych jest wiele” – czytamy w interpelacji. – „Wiele osób zostaje zarejestrowanych na dokładnie tę samą godzinę i datę, przez co zmuszone są do oczekiwania w kilometrowych kolejkach. Nie ma wyznaczonego przebiegu bezpiecznego, uniemożliwiającego tłoczenie się przejścia, przez co obecnie większość oczekujących tłoczy się przed samym wejściem. Zatem paradoksalnie szczepienie przeciw COVID-19 powoduje poważne ryzyko zakażenia przez brak dystansu. Należy zauważyć, iż przed rozpoczęciem akcji szczepień rząd zapewniał o weryfikacji potencjalnych punktów szczepień pod względem bezpieczeństwa i  warunków lokalowych przed podpisaniem umowy z NFZ. Wadliwy jest również proces weryfikacji oczekujących na szczepienie. Obecnie rejestratorka dokonuje weryfikacji tuż przy drzwiach, gdzie tłoczą się oczekujący z osobami towarzyszącymi . W konsekwencji nikt nic nie słyszy i tworzy się tłum, a przez to chaos”.

Zdaniem posła tłumaczenie dyrekcji, która twierdzi, że powodem problemów są opóźnienia w dostawach szczepionek, nie jest zadowalające. Jego zdaniem to tylko jedna z przyczyn, a druga jest zła organizacja samych szczepień na terenie szpitala.

„Aby go usprawnić należy rozważyć zmiany, w tym:
– przeprowadzanie weryfikacji osób oczekujących na szczepienie na zewnątrz przed wydzieloną strefą, dzięki czemu przed wejściem do punktu będą znajdowały się osoby uprawnione do szczepień,
– stworzenie strefy wydzielonej dla osób zweryfikowanych do szczepienia i umożliwienie im bezpiecznego oczekiwania w kolejce w wydzielonym i odizolowanym od innych tzw. torze,
– stworzenie jednego kanału przemieszczania dla osób wchodzących odrębnym wejściem i odrębnym wyjściem, aby była jak najmniejsza możliwość stykania się osób przed i po szczepieniu,
– wewnątrz punktu szczepień  powinny znajdować się osoby, które w krótkim czasie oczekują na szczepienia (nikt nie powinien przebywać w pomieszczeniu zamkniętym zbyt długo ażeby nie narażać siebie, innych pacjentów i pacjentek ani personelu medycznego)” – proponuje poseł. I zwraca się z pytaniem do ministra, czy jego resort wie o problemach dotyczących organizacji szczepień w Centrum Medycznym HCP i czy zamierza podjąć jakiekolwiek działania, by poprawić sytuację.