Poznań: Policja zatrzymała dwóch księży. Za złamanie zasad czerwonej strefy

interwencja policji w Towarzystwie Salezjańskim fot. YT
Nie mieli zasłoniętych nosa i ust, nie zachowywali też wymaganych odstępów od innych uczestników nabożeństwa, nie chcieli też okazać dokumentów. Funkcjonariusze zatrzymali dziś dwóch księży w Domu Zakonnym Towarzystwa Salezjańskiego.

Mszę w obrządku trydenckim odprawiał ksiądz Michał Woźnicki, wydalony z Towarzystwa Salezjańskiego i w związku z tym nie mający prawa do sprawowania sakramentów świętych. Odprawiał ją w swojej celi, której zresztą jako były salezjanin też nie powinien zajmować, ale której nie chce opuścić. Msze codziennie transmituje na portalu Youtube.

Po zakończeniu nabożeństwa do celi weszli policjanci i poinformowali księdza, że odprawiając nabożeństwo złamał zasady obowiązujące w czerwonej strefie. Zgodnie z nimi podczas uroczystości religijnych na jedną osobę powinno przypadać 7 metrów kwadratowych. W celi księdza Woźniaka było za dużo osób, a dodatkowo nie miały one zasłoniętych ust i nosa, choć powinny.

Gdy weszli policjanci, ksiądz powiedział im, że w pomieszczeniu, w którym jest gospodarzem Jezus Chrystus, powinni uklęknąć. Funkcjonariusze w odpowiedzi nakazali przygotować obecnym dowody osobiste. Jednak dwaj księża odmówili okazania dowodów. Ksiądz Woźnicki powiedział, że mundur i odznaka nie są dla niego żadnym wyznacznikiem, że ma do czynienia z prawdziwymi policjantami, bo sam może sobie to wszystko kupić na Allegro.

Obaj duchowni zostali doprowadzeni na komisariat Stare Miasto, by potwierdzić ich tożsamość, jak poinformowała Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji. Po przesłuchaniu obaj zostali zwolnieni, ale policja zamierza złożyć wniosek do sanepidu o nałożenie kary administracyjnej na obu duchownych za złamanie rygorów sanitarnych obowiązujących z powodu pandemii. Może to być nawet 30 tys. zł. W sprawie pozostałych uczestników mszy policja złoży wnioski o ukaranie ich do sądu.

Ksiądz został wydalony ze Zgromadzenia Salezjańskiego za uporczywe nieposłuszeństwo wobec przełożonych. Salezjanie w sądzie złożyli wniosek o jego eksmisję.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: