Bałtyk, plaża

Poznań: Policja proponuje bezpieczne trasy nad morze

Zachodniopomorskie wybrzeże to w okresie wakacyjnym miejsce wypoczynku dla wielu osób, co z kolei owocuje korkami i wypadkami. Dlatego policja zachodniopomorska wspólnie z GDDKiA w Szczecinie postanowiła kontynuować kampanię “Bezpiecznie nad morze – trasy alternatywne”.

Na podstawie dokonanej oceny i analizy aktualnego stanu bezpieczeństwa na drogach województwa zachodniopomorskiego oraz prowadzonych remontów drogowych funkcjonariusze przygotowali mapę z alternatywnymi trasami i z najbardziej dogodnymi możliwościami dojazdu i powrotu z miejscowości nadmorskich.

Mapka zawiera m. in. trasy alternatywne nad morze, miejsca występowania zatorów drogowych, utrudnienia w ruchu spowodowane robotami drogowymi, miejsca obsługi podróżnych (MOPy) oraz miejsca funkcjonowania fotoradarów.

Mapki w formie ulotek informacyjnych zostaną rozdystrybuowane na teren wszystkich jednostek powiatowych i miejskich policji zachodniopomorskiej oraz stacjach paliw.

1. Trasy alternatywne z kierunku Zielona Góra (Gorzów Wlkp.) droga S-3:
Do miejscowości Dziwnówek, Pobierowo:
– zjazd na węźle Myślibórz na drogę wojewódzką nr 119 przez m. Pyrzyce, dalej droga nr 106 do Stargardu, Nowogardu, Golczewa, a następnie kierunek na Świnoujście (DW 108) lub Kamień Pomorski (DW 106),

Do miejscowości Międzywodzie, Wisełka, Dziwnów:
– zjazd z drogi ekspresowej S-3/S-6 na węźle Goleniów Zachód lub Południe na drogę wojewódzką nr 111 do Stepnicy, a następnie w kierunku na Recław do Wolina.

2. Trasy alternatywne z kierunku Bydgoszcz droga krajowa nr 25:

Do miejscowości Mielno, Darłowo:
– w Białym Borze zjazd na drogę krajową nr 20, a następnie w Miastku zjazd na drogę wojewódzką nr 206 do Koszalina.

3. Trasy alternatywne z kierunku Poznań (Piła) droga krajowa nr 11:

Do miejscowości Kołobrzeg, Ustronie Morskie, Dźwirzyno:
– zjazd z drogi ekspresowej nr S-11 w Szczecinku na drogę wojewódzką nr 172 do Połczyna Zdroju, następnie zjazd na drogę wojewódzką nr 163 do Białogardu, Karlina, Dygowa.

Zachęcamy do korzystania z map, jednak nie należy zapominać o odpowiednim przygotowaniu się do podróży. Siadając za kierownicą samochodu zadbajmy o to aby wakacyjny wyjazd stał się przyjemnością, a nie walką o przetrwanie. Nie należy wyruszać w podróż, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym – taki stan zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Nie zapominajmy o odpowiednim przygotowaniu pojazdu do podróży: zadbajmy o jego należyty stan techniczny, w tym oświetlenie zewnętrzne i uzupełnienie płynów eksploatacyjnych.

Szczegółowe informacje o warunkach drogowych na drogach krajowych podawane są pod całodobowym numerem Punktu Informacji Drogowej GDDKiA 19 111.

KWP, el