Poznań: Policja ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod pracowników banków

policja fot. policja
Dzwonią do klientów z numerów bardzo podobnych do numeru infolinii i informują, że bank udaremnił nieuprawnioną wypłatę pieniędzy z konta. I proszą o zainstalowanie aplikacji, żeby zapobiec takim sytuacjom. Uwaga, to oszuści! – ostrzegają policjanci.

Sytuacja wygląda bardzo wiarygodnie – wielu oszukanych zapewniało, że był to na pewno numer infolinii ich banku, bo doskonale go znają. W dodatku rozmówca jest zazwyczaj bardzo przekonujący, tłumaczy, ze instalacja aplikacji na smartfonie pomoże zapobiec kradzieży naszych pieniędzy w przyszłości. Niestety, wiele osób dało się namówić.
– W rzeczywistości jest to narzędzie do przejęcia kontroli nad naszym telefonem i hasłami bankowości mobilnej – informują wielkopolscy policjanci. – Banki nie namawiają przez telefon do instalowania żadnej aplikacji.

Funkcjonariusze radzą, by zwrócić uwagę na akcent rozmówcy. Zazwyczaj mówią bardzo dobrze po polsku, ale ze wschodnim akcentem, co od razu powinno także wzbudzić podejrzenia. A po otrzymaniu takiego telefonu najlepiej od razu skontaktować się ze swoim bankiem, by się upewnić, czy to oszuści czy też jednak prawdziwa usługa bankowa.

KWP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: