Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Poznań: Point, czyli pomoc dla emigrantów spoza Unii Europejskiej

Pomoc prawna i w znalezieniu pracy, kursy języka polskiego i spotkania integracyjne z poznaniankami i poznaniakami. Już wkrótce uruchomiony zostanie Poznański Ośrodek Integracji, czyli punkt kompleksowej obsługi cudzoziemców na terenie Poznania pod nazwą POINT.

To tam każdego dnia, od poniedziałku do soboty, będą odbywały się zajęcia dla migrantów: szkolenia, nauka języka polskiego, poradnictwo prawne i zawodowe.

Już teraz większość usług realizowana jest formie zdalnej – przez telefon lub internet. Zainteresowani mogą kontaktować się z pracownikami POINT pod numerami tel. +48 503 979 758 (j. polski, rosyjski, angielski), + 48 733 432 397 (j. polski, angielski) oraz tel. +48 574 715 005, +48 796 522 506 (polski, ukraiński, rosyjski) lub drogą mailową: [email protected].

– Nowo przybyłym cudzoziemcom trudno odnaleźć się w polskiej rzeczywistości, zwłaszcza urzędowej. Często wędrują od urzędu do urzędu i nie wiedzą, gdzie i jak załatwić różne formalności – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Naszym celem jest zapewnienie im potrzebnego wsparcia w jednym miejscu. Chciałbym, by życzliwość, otwartość i zrozumienie dla ich potrzeb, z jakimi spotkają się w powstającym Poznańskim Ośrodku Integracji, wyrażały stosunek poznanianek i poznaniaków do migrantów i kształtowały właściwy model relacji.

Pracownicy POINT szkolą, wspierają, integrują i informują migrantów.

– Już teraz mówimy, jak wypełnić formularze, tłumaczymy i wyjaśniamy zawiłości polskiego prawa – wyjaśnia Karolina Sydow z Migrant Info Point.- Pomagamy cudzoziemcom oraz osobom, którym zależy na pobycie w Polsce, oferując darmowe konsultacje specjalistów w czterech językach: polskim, angielskim, ukraińskim, rosyjskim. W czasie pandemii cudzoziemscy mieszkańcy Poznania i Wielkopolski często zwracają się do nas z pytaniami dotyczącymi kwestii związanych z legalizacją pobytu i zatrudnieniem w aktualnych warunkach. Odpowiadamy na pytania dotyczące np. tego czy pobyt jest legalny mimo upływu terminu ważności karty pobytu i wizy, albo w jakiej sytuacji można kontynuować lub podjąć pracę na terytorium Polski.

Wkrótce w POINT przeprowadzone zostaną również działania adresowane do społeczności przyjmującej migrantów na terenie województwa wielkopolskiego.  Obecnie w wirtualnych klasach od dwóch miesięcy trwa nauka języka polskiego. Dla mieszkańców Poznania i województwa wielkopolskiego, którzy ze względu na swoja sytuację zawodową, rodzinną lub zdrowotną nie będą mogli dojechać na zajęcia stacjonarne, taka możliwość będzie udostępniona również w przyszłości.

Gdy ustabilizuje się sytuacja epidemiczna, POINT zaprosi cudzoziemców do udziału w stacjonarnych, bezpłatnych kursach języka polskiego. Poziom nauczania będzie dostosowany do umiejętności słuchaczy, a czas realizacji zajęć będzie uwzględniał aktywność zawodową. Wszystkie kursy zostaną wzbogacone o wiedzę o polskiej kulturze, obyczajach i tradycjach.

– Poznański Ośrodek Integracji POINT będzie nie tylko wspierał migrantów, ale i aktywował do lokalnych działań, budował relacje z lokalną społecznością, służąc wzajemnemu poznaniu i wzajemnej akceptacji. Już wkrótce, jeśli warunki epidemiczne pozostaną sprzyjające, poinformujemy o jego lokalizacji i otwarciu siedziby – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. – Na pewno będzie to adres, pod którym cudzoziemcy poczują się mile widziani.

W ramach projektu już rozpoczęła swoją działalność infolinia dla migrantów. To działanie realizowane jest przez International Organization for Migration (IOM) – organizację o zasięgu międzynarodowym, agendę ONZ ds. migracji. To tam cudzoziemcy w swoich ojczystych językach mogą zaczerpnąć wiedzy na tematy ich interesujące – począwszy od formalno-prawnych zagadnień związanych z pobytem w Polsce, przez podjęcie pracy, po dostęp do opieki medycznej, społecznej oraz edukacji.

– Obecnie wiele pytań kierowanych do konsultantów dotyczy opieki medycznej i zagadnień związanych z pandemią koronawirusa – mówi Anna Ochmańska, ekspertka IOM. – To bardzo ważne źródło informacji dla cudzoziemców, zwłaszcza dla tych, którym bariera językowa nie pozwala na zaczerpnięcie informacji z lokalnych mediów

Cudzoziemscy mieszkańcy Poznania i Wielkopolski mogą się kontaktować codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 17:00, pod numerem telefonu 22 490 20 44. Pod tym numerem potrzebne informacje mogą uzyskać również pracodawcy i instytucje publiczne obsługujące i przyjmujące cudzoziemców.

Wkrótce ruszy też strona www.migrant.info.pl, gdzie migranci również znajdą wiele przydatnych informacji: jak ubiegać się o polskie obywatelstwo, zawrzeć małżeństwo z obywatelem lub obywatelką Polski, znaleźć pracę, mieszkanie, opiekę zdrowotną – czy pomoc w trudnej sytuacji życiowej. W ramach projektu powstanie też aplikacja w kilku językach, która ułatwi adaptację w Poznaniu dostarczając informacji o kursach i zajęciach edukacyjnych, artystycznych czy sportowych z Poznania i całego województwa wielkopolskiego.

Projekt potrwa do 2022 roku i jest pierwszą tego typu inicjatywą Miasta realizowaną na rzecz cudzoziemców ze wsparciem środków unijnych. Projekt finansowany jest ze środków Funduszu Azylu, Migracji i Integracji Unii Europejskiej, budżetu państwa oraz Miasta Poznania.

UMP, el

Strona głównaPoznańPoznań: Point, czyli pomoc dla emigrantów spoza Unii Europejskiej