sesja rady prt scr UMP

Poznań: Podwyżek w strefie parkowania nie będzie – na razie. Radni PiS oburzeni

Nie było dyskusji, propozycje radnych Prawa i Sprawiedliwości przepadły w głosowaniu, a Koalicja Obywatelska przeforsowała swoją wersję: podwyżki będą, ale dwa miesiące później.

Podczas dzisiejszej sesji głównym punktem obrad miała być podwyżka opłat w Strefie Płatnego Parkowania, która powinna wejść w życie 1 kwietnia. Ze względu jednak na pandemię koronawirusa postanowiono podwyżkę przesunąć o dwa miesiące, na 1 czerwca, bo w tym terminie – jak mają nadzieję twórcy poprawki – będzie już po pandemii.

Poprawka wzbudziła wątpliwości kilku radnych – klub Prawa i Sprawiedliwości chciał zniesienia opłaty w strefie parkowania i zawieszenia czynszów w miejskich lokalach dla przedsiębiorców, o co postulowali w swojej lokalnej wersji Tarczy Antykryzysowej.
– To, że Polska stanie w obliczu dużego kryzysu, to jest pewne i mam nadzieję, że państwo nie łudzą, że Poznań to ominie – mówił radny Łukasz Kapustka z PiS. – Bardzo wiele osób straci pracę, nie będzie ich stać na SPP. Stąd propozycja, aby termin obowiązywania przenieść na początek przyszłego roku i do tego czasu po raz kolejny przedyskutować zasadność tych podwyżek, jak i tych w komunikacji publicznej. Zróbmy to od razu, bo i tak będziemy musieli to zrobić i przedyskutować w normalnych warunkach.

Jednak ich propozycja została odrzucona w głosowaniu. Nie przeszła także propozycja radnego Pawła Sowy z Prawa do Miasta, który postulował przeniesienie podwyżki cen biletów miejskiej komunikacji o dwa miesiące.
– Podwyżki nam wykończą budowany od czasu reform system komunikacji miejskiej – zwracał uwagę. – Ponieważ sytuacja jest nadzwyczajna, uważam, że trzeba zwołać okrągły stół dla dyskusji na ten temat, w którym powinni wziąć udział radni, organizacje społeczne i przewoźnicy, ponieważ stoimy przez groźbą totalnej zapaści,

Ostatecznie podczas głosowania rada przyjęła pierwotną wersję projektu uchwały przy 24 głosach za, 2 wstrzymujących się i bez żadnego sprzeciwu. Zgodnie z nim z powodu pandemii koronawirusa podwyżki w Strefie Płatnego parkowania wejdą w życie od 1 czerwca 2020 roku.

Lilia Łada