Powstanie Wielkopolskie, 102 rocznica wybuchu

Poznań: Podpis pod petycją ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym także online

Teraz już łatwiej dołączyć do grona osób wspierających inicjatywę ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym. Każdy może się już podpisać online pod apelem na stronie poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu.

Pomysł, by dzień wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego ustanowić świętem narodowym, zrodził się dwa miesiące temu i jest wspólnym przedsięwzięciem Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, Fundacji Zakłady Kórnickie, Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski.

Do tej pory zebrano już ponad półtora tysiąca podpisów poparcia ze strony samorządów, instytucji, stowarzyszeń i osób prywatnych. Inicjatywę poparli już między innymi Metropolita Poznański, Abp Stanisław Gądecki, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak, Starosta Poznański Jan Grabkowski, Wielkopolski Kurator Oświaty Robert Gaweł, Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Rafał Miernik, Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan. Apel poparło tuż przed wakacji wiele samorządów, wśród nich Rada Miasta Poznania i Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Jednymi z pierwszych były samorządy w Kórniku, Śremie i Gołańczy.

Na wspólnej konferencji prasowej twórcy apelu podkreślili, „iż jest to inicjatywa oddolna, która wymaga działań ponad wszelkimi podziałami, stałej troski i zaangażowania, by heroizm i oddanie naszych przodków znalazło należne im miejsce w historii oraz zyskało narodową formę upamiętnienia w postaci święta państwowego”.

Apel, po zebraniu jak największej liczby deklaracji poparcia, po wakacjach zostanie złożony na ręce Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy, Marszałek Sejmu Pani Elżbiety Witek, Marszałka Senatu Pana Tomasza Grodzkiego, Parlamentarzystów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego, który goszcząc niedawno w Wielkopolsce z entuzjazmem odniósł się do pomysłu ustanowienia nowego święta państwowego honorującego wkład Wielkopolan w  odbudowę Ojczyzny po latach zaborów.

Jak poprzeć ten pomysł? Wystarczy wejść na stronę Powstania Wielkopolskiego i dopisać swoje imię, nazwisko oraz adres email – i w ten sposób przyczynić się do upamiętnienia wielkopolskiego zrywu niepodległościowego w całym kraju.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze