Poznań: Podatek od nieruchomości pójdzie w górę. Tak zdecydowali poznańscy radni

śmieci fot. GOAP

W przyszłym roku poznaniacy zapłacą podatek od nieruchomości wyższy o 3,6 proc. Tak zadecydowali  poznańscy radni, podnosząc go do najwyższego możliwego poziomu, na który pozwala prawo. Droższy będzie także wywóz śmieci.

Jak wyjaśniała dziś podczas sesji Iwona Maćkowiak z Urzędu Miasta Poznania, właściciele nieruchomości w mieście, a więc domów mieszkalnych, budynków biurowych czy magazynowych zapłacą po podwyżce średnio około 500 zł za rok. Właściciele mieszkań – niespełna 60 zł. Jej zdaniem to nie są duże wzrosty: właściciele na przykład 50-metrowych mieszkań zapłacą 2,50 zł więcej, a w przypadku domu o powierzchni 130 m na 700-metrowej działce wzrost podatku wyniesie 19,20 zł.

Dzięki podwyżce Poznań zyska dodatkowo 12 mln zł – ogółem do budżetu z podatku od nieruchomości wpływa rocznie prawie pół miliarda zł.

Za podniesieniem podatku głosowali radni Koalicji Obywatelskiej i Wspólnego Poznania. Przeciwko byli radni Prawa i Sprawiedliwości.

1 stycznia 2022 roku zmienią się górne stawki opłat za usługi związane z gospodarką odpadami w Poznaniu. Radni musieli je uchwalić ze względu na wyjście miasta z GOAP. Tu także są podwyżki.

Właściciele szamb za odbiór nieczystości zapłacą już nie 28 zł brutto za metr sześcienny, a 35 zł. Jak wyjaśnił podczas sesji Łukasz Musieliński, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP, właściciele firm zajmujących się tymi usługami twierdzą, że stawka 28 zł nie pokrywa kosztów, które muszą ponosić. Rodzinne ogrody działkowe będą płacić 55 zł brutto za metr sześcienny, a 200 zł brutto – właściciele nieruchomości, którzy posiadają przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Za wywóz odpadów komunalnych poznaniacy zapłacą 55 zł za worek o pojemności 120 litrów, a dwa razy więcej – ci, którzy nie segregują odpadów.

Źródło: Radio Poznań