Poznań: Pływalnia na os. Zwycięstwa już z kamieniem węgielnym

Budowa pływalni na os. Zwycięstwa 3 fot. PIM
Budowa trwa od dwóch miesięcy i pływalnia na os. Zwycięstwa już zaczyna nabierać kształtów. Dziś wmurowano tam kamień węgielny z aktem erekcyjnym.

– To kolejna inwestycja miejska w zakresie sportu i rekreacji – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Niedawno otworzyliśmy zbudowaną od podstaw pływalnię na os. Piastowskim. Ta na osiedlu Zwycięstwa będzie niemal identyczna. Była ona wyczekiwana, a jej powstanie ma długą historię. Ważne jest jednak, że powstaje i widać znaczny postęp prowadzonych od października prac. Mam nadzieję, że już za niecałe półtora roku ten obiekt będzie cieszył nie tylko okolicznych mieszkańców, ale całego miasta.

Zastępca prezydenta wspólnie z Grzegorzem Bubulą, wiceprezesem Poznańskich Inwestycji Miejskich oraz Arturem Gulińskim, dyrektorem ds. realizacji inwestycji PTB Nickel Sp. z o.o. – podpisali akt erekcyjny.

„Pragnieniem jego sygnatariuszy jest, by nowa pływalnia, przystosowana do nauki pływania, organizacji imprez pływackich i rekreacji, była przede wszystkim bezpieczna oraz funkcjonalna i służyła jak najlepiej obecnym, a także przyszłym pokoleniom poznaniaków oraz odwiedzających Poznań”. Takie słowa można przeczytać w dokumencie, który został wmurowany w fundamenty obiektu powstającego na poznańskich Winogradach.

Prace przy budowie rozpoczęły się w połowie października. Gotowe są już fundamenty obiektu i zaczynają powstawać jego ściany. Zaawansowanie robót wyprzedza przyjęty harmonogram. Przewiduje on oddanie pływalni do użytku najpóźniej dwadzieścia miesięcy po podpisaniu umowy, ale wykonawca zadeklarował skrócenie tego terminu o dwa miesiące. Wszystko wskazuje na to, że termin wiosny 2021 roku zostanie dotrzymany.

Obiekt na os. Zwycięstwa będzie nowoczesną, krytą pływalnią, dobrym miejscem na organizację np. lokalnych imprez pływackich. W środku znajdą się dwa baseny. Większy, o wymiarach 25 na 12,5 metrów i głębokości od 1,2 do 1,8 m, to basen pływacki z sześcioma torami. Jednocześnie będzie mogło korzystać z niego 60 osób. Kolejnych kilkanaście osób w tym samym czasie może przebywać w drugim, mniejszym i płytszym basenie rekreacyjnym (o wymiarach 5 na 9 m i głębokości 0,9-1,1 m). Złożą się na niego dwie połączone ze sobą niecki, a w jednej z nich przewidziane są urządzenia do hydromasażu. Po wysiłku w wodzie relaks zapewni zespół saun. Dodatkowo obiekt będzie wyposażony w salę fitness. Uzupełnieniem całości będą szatnie, przebieralnie, natryski oraz toalety.

Budynek zostanie przystosowany do przyjęcia i obsługi osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza poruszających się na wózkach. Wejście główne nie będzie ograniczone żadnymi stopniami, a w środku przygotowane zostanie miejsce wymiany wózków indywidualnych na basenowe. Przy pływalni wyznaczony zostanie parking mieszczący ponad 50 samochodów i 10 rowerów.

W przetargu złożona została jedna oferta przez konsorcjum firm, którego liderem jest PTB NICKEL Technologia Sp. z o.o., a partnerami: PTB NICKEL Sp. z o.o. i Ekspertis Budownictwo Sp. z o.o. To spółki z Poznania i gminy Suchy Las. PTB NICKEL wybudowała oddany do użytku basen na os. Piastowskim na Ratajach, który od września służy już poznaniakom i cieszy się dużym zainteresowaniem. Konsorcjum wybuduje pływalnię na os. Zwycięstwa za blisko 24 mln zł. Budowa w pełni finansowana jest z budżetu miasta Poznania.

PIM, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: