zmodernizowany wagon fot. PKP Intercity

Poznań: PKP Intercity ma 90 nowoczesnych wagonów. Z Poznania

Cegielski zmodernizował, i to 5 miesięcy przed czasem, a PKP Intercity odebrały ostatnie z 90 wagonów zamówionych w Poznaniu. Będą kursowały na trasach do Szczecina, Lublina i Gdańska, a także Wrocławia i Krakowa.

Kontrakt o wartości blisko 410 mln zł brutto został zrealizowany pięć miesięcy przed czasem. Wcześniej Fabryka Pojazdów Szynowych H. Cegielski wyremontowała – zgodnie z umową zawartą w 2017 roku – 60 podobnych wagonów, dwa miesiące przed czasem. To właśnie sprawiło, że PKP Intercity wykorzystało zawarte w umowie prawo opcji i w październiku 2018 roku rozszerzyło kontrakt o modernizację kolejnych 30 wagonów. Łączna wartość kontraktu wzrosła więc do blisko 410 mln zł brutto.

Dzięki wyremontowanym wagonom coraz więcej pasażerów będzie podróżować w znacznie lepszych warunkach. Przy każdym siedzeniu będą mieli teraz do dyspozycji gniazdko elektryczne i port USB, w wagonach jest klimatyzacja i toalety z zamkniętym obiegiem. Pasażerowie będą też podróżować krócej – spółka kupiła bowiem nowe lokomotywy, dzięki którym pociągi pojadą szybciej, a więc i szybciej dotrą do celu.

Umowa realizowana przez H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych jest elementem największego w historii PKP Intercity programu inwestycyjnego „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji”, wartego 7 mld złotych. Modernizacja w sumie 90 wagonów jest w współfinansowana ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, projekty „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A.” i „Przyspieszamy komfortowo – unowocześnienie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A.”. PKP Intercity podpisało umowę na realizację tego projektu z Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) wiosną 2018 roku. Przewoźnik uzyskał dofinansowanie łącznie w kwocie 653,8 mln zł.

PKP Intercity, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze