Poznań: PiS kontra petycja Lewicy w sprawie Jana Pawła II

Lewica złożyła petycję o odebranie Honorowego Obywatelstwa Miasta Poznania Janowi Pawłowi II i zmianę nazwy parku jego imienia – Prawo i Sprawiedliwość postanowiło odpowiedzieć.

Działacze Lewicy Razem złożyli swoją petycję 16 listopada, jak informowaliśmy. działacze PiS po trzech dniach postanowili odpowiedzieć.

Brzmienie raportu watykańskiego jest zgoła odmienne niż zarzuty formułowane przez polityków Lewicy Razem” – twierdzą poznańscy politycy PiS. – “Dokument dotyczy sprawy Theodore’a McCarricka i jest związany z zarzutami formułowanymi przez b. nuncjusza w USA, abp C. Vigano w okresie pontyfikatu Papieża Franciszka. Za życia Jana Pawła II nie były przedstawione wobec Th. McCarricka zarzuty o pedofilię nie ujawniły się także żadne ofiary takich czynów, choć był to okres ujawnienia głośnych przestępstw seksualnych duchowieństwa w Stanach Zjednoczonych. Ujawnienie się ofiar nastąpiło dopiero w 2017 r., a więc 12 lat po śmierci Św. Jana Pawła II poskutkowało natychmiastowym postępowaniem, karami, także kościelnymi i wydaleniem ze stanu duchownego.

Sam Jan Paweł II, świadom niszczącego zagrożenia, jakim jest zbrodnia pedofilii dla małoletnich, ale także dla wspólnoty Kościoła, podjął w tym kierunku szereg wiążących działań. Wykorzystanie małoletnich zostało ujęte w kategorii najcięższych przestępstw w Kodeksie prawa kanonicznego opublikowanym w 1983 r. Pierwsze skandale pedofilskie zaczęły w Kościele wybuchać na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Reakcją Jana Pawła II było wezwanie w 1993 r. do Watykanu wszystkich amerykańskich biskupów i wysłany do nich potem list, w którym znalazły się słynne słowa “zero tolerancji dla pedofilii”. W kolejnych latach m. in. na spotkaniu z biskupami irlandzkimi Jan Paweł II wzywał hierarchów do konsekwentnego karania czynów pedofilskich. W 2002 r. do biskupów amerykańskich mówił, że “ludzie muszą wiedzieć, że w stanie kapłańskim i życiu zakonnym nie ma miejsca dla tych, którzy krzywdziliby nieletnich”. Ponadto w 2001 r. Jan Paweł II ogłosił także dokument, motu proprio “Sacramentum sanctitatis tutela”, w którym wiek ochronny małoletnich podniósł do 18. roku życia i nakazał, by wszystkie przypadki dotyczące molestowania nieletnich przez duchownych kierować do Rzymu. Partia Lewica Razem nie przedstawiła żadnych dowodów na wiedzę i celowe zaniedbania Jana Pawła II w sprawie pedofilii, a zarzuty w liście sformułowane są w sposób nierzetelny, tendencyjny, niezgodny z przedstawionymi faktami i w zawiązku z tym nie powinny być rozpatrzone pozytywnie.

Dodać należy, że każda diecezja w Polsce powołała delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży. Od 1990 r. zgłoszono odpowiednim organom 328 przestępstw seksualnych popełnionych przez duchownych. Nic nie wiadomo natomiast, aby którykolwiek z delegatów był w swojej trudnej misji merytorycznie wsparty przez środowiska lewicy, np. przez zaoferowanie wsparcia prawnego. Trudno więc mówić, że takie działania są obliczone na jakakolwiek pomoc ofiarom nadużyć czy że przyczynią się do rozwiązania problemów poszczególnych osób.
Sprawa ma jednak szersze tło. Św. Jan Paweł II jako Polak i jednocześnie głowa Kościoła katolickiego w długim okresie 1978-2005 jest powszechnie uważany za jedną z czołowych postaci globalnych przemian, które doprowadziły do upadku systemu komunistycznego, zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej i pokojowego zakończenia “zimnej wojny” – nie tylko jako przywódca religijny, i nie tylko w opinii katolików czy szerzej chrześcijan. Pozostaje jednak dla setek milionów, nie tylko katolików, autorytetem duchowym. Motywacje takie zawiera uchwała Rady Miasta Poznania z roku 1997 r. w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Poznania Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, podpisana przez Przewodniczącą prof. Jadwigę Rotnicką i wsparta uzasadnieniem Prezydenta M. Poznania, dr. W. Sz. Kaczmarka i są one aktualne. Opinie takie są podtrzymywane także przez krajowych historyków i publicystów nieangażujących się w bieżący spór. Pozytywne zdanie o pontyfikacie Jana Pawła II podziela dziś 83% Polaków badanych przez IBRiS (sondaż dla Rzeczypospolitej), w tym 96% osób w wieku lat 18-29, także przy wzięciu pod uwagę kwestii walki z pedofilią.

Jan Paweł II stanowi wciąż postać jednoczącą Polaków jak mało kto i globalnie rozpoznawalną. Uderzenie w pamięć Papieża-Polaka stanowi więc czyn wyjątkowo nieroztropny i niezasługujący na poparcie“.

 

el

5 2 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze