Zuzanna Żak, Przemysław Czechanowski Lewica Razem

Poznań: Jan Paweł II nie będzie patronem parku i honorowym obywatelem miasta?

– Chcemy odebrania Janowi Pawłowi II tytułu Honorowego Obywatela Miasta Poznania oraz patronatu nad parkiem – mówią działacze Lewicy Razem. I złożyli dziś petycję w tej sprawie w Urzędzie Miasta Poznania.

– Nasze działanie jest powodowane tym, że niedawno “Washington Post” ujawnił Raport Watykański, z którego wynika, że Jan Paweł II mimo tego, iż wiedział o przestępstwach seksualnych popełnianych przez księży i hierarchów kościoła katolickiego, nie wykonywał właściwie żadnych czynności, które miałyby na celu zapobieganie tego typu przestępstwom, jak i karanie sprawców – mówiła Zuzanna Żak z Lewica Razem. – Dotyczy to zarówno czynności podejmowanych przez kościół wewnętrznie, jak i przekazanie prowadzenia tych spraw organom ścigania zewnętrznie.

Zuzanna Żak przytoczyła tu przykład byłego kardynała Theodore’a McCarricka, który był awansowany przez Jana Pawła II do godności kardynalskiej, mimo że papież wiedział o wątpliwościach dotyczących stosunków kardynała z młodymi mężczyznami, a nawet zlecił w tej sprawie dochodzenie. Jednak kiedy McCarrick napisał do niego list, w którym wszystkiemu zaprzeczył – papież uwierzył.

– Jako Lewica Razem uważamy, że niewłaściwe jest, by taka osoba, mimo pozycji, jaką zajmowała w kościele i władzy, nieomylności, jaką teoretycznie powinna mieć, była patronem parku w Poznaniu, szkół i jego honorowym obywatelem – podsumowała Zuzanna Żak.

Przemysław Czechanowski z Lewicy Razem zwrócił uwagę, że w ogóle warto byłoby zmienić kryteria przyznawania honorowego obywatelstwa i nie przyznawać go osobom, które nie są zasłużone dla miasta Poznania. Jan Paweł II dla Poznania jako takiego nic nie zrobił, a już wtedy, gdy dyskutowano nad przyznaniem mu tytułu, pojawiały się wątpliwości co do zasadności przyznania tytułu. Ale rada miasta to zignorowała.
– To nie wyłącznie problem z Janem Pawłem II – podkreślił Przemysław Czechanowski. – Honorowe obywatelstwo nadano także premier Margaret Thatcher, która z Poznaniem w ogóle nie jest związana w żaden sposób i jest postacią równie kontrowersyjną. W Wielkiej Brytanii są poważne zarzuty kierowane pod jej adresem. Uważamy, że honorowe obywatelstwa powinny budować wspólnotę. Niestety, obydwie partie prawicowe, czyli PiS i rządząca w Poznaniu PO nie potrafią, nie chcą budować wspólnoty.

W Poznaniu jest też ulica Jana Pawła II i politycy Lewicy razem chcieliby także tutaj zmiany nazwy – jednak zdają sobie sprawę z tego, że nie byłoby to takie łatwe jak w przypadku parku. Przy ulicy mieszkają ludzie, którzy musieliby wymienić dowody osobiste, dokumenty firm, co byłoby dla nich sporą niedogodnością, nie mówiąc o kosztach.

Przemysław Czechanowski zauważył też, że w ogóle relacje władz Poznania w kościołem wymagają wyjaśnienia i uporządkowania. Przytoczył przykład domu młodzieży prowadzonych przez salezjanów, którego sprawa trafiła do prokuratury, a także raport na temat zależności między miastem a kościołem, w sprawie między innymi wynajmu nieruchomości i prowadzenia przez kościół placówek oświatowych, który nawet jeżeli powstał – to nigdy nie został upowszechniony.

– Miasto od ponad 20 lat dotuje zakony, dając bardzo duże ulgi im na prowadzenie działalności edukacyjnej. I tu pytanie do prezydenta Wiśniewskiego, czy to nie najwyższy czas, żeby miasto szukając pieniędzy skończyło z tą polityk a ulg i polityka bonifikat dla organizacji, która, jak widzimy, nie nadaje się do wykonywania zadań, które aktualnie wykonuje.

Zdaniem polityków Lewicy Razem zakony mogą prowadzić swoje szkoły i inne placówki oświatowe, jednak niech nie robią tego za pieniądze podatników i dotacje z budżetu Poznania – w takiej wysokości, na jakie inne organizacje nie mogą liczyć.

Przypomnijmy, że tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania Jan Paweł II otrzymał w 1997 roku. Wtedy też radni zadecydowali o nadaniu jego imienia jednej z ulic. Trzy lata później odsłonięto przy katedrze jego pomnik.

Lilia Łada

2.9 12 votes
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze