Poznań: Piotr Scholz „Birds from Another Planet”. Przedpremiera!

Zamek Cesarski CK Zamek fot. Sławek Wąchała

To będzie wyjątkowy koncert: wybitny poznański muzyk jazzowy i przedpremierowa prezentacja jego nowej płyty „Birds from Another Planet”. CK Zamek zaprasza 10 października o godzinie 20.00.

Piotr Scholz to nietuzinkowa postać w młodym polskim jazzie: gitarzysta, kompozytor, aranżer i dyrygent, prowadzący również działalność nagraniową, koncertową i naukową. Znany z wielu składów (m.in. Weezdob Collective i PJPOrchestra), współpracy z uznanymi muzykami (m.in. Jean Luc Ponty, Stanley Jordan, Leszek Możdżer) i wielokrotnie nagradzany (m.in. Medal Młodej Sztuki, Nagroda Ery Jazzu, Grand Prix Jazz nad Odrą, Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej).

Druga w pełni autorska płyta Piotra Scholza zatytułowana „Birds from Another Planet” to siedmioczęściowa kompozycja na big-band oparta na siedmiu symetrycznych skalach Oliviera Messiaena, którego bez wątpienia można uznać za patrona tego wydawnictwa.

Kontekst jednego z największych kompozytorów wymagał od twórcy niecodziennego podejścia do muzyki.
„Musiałem stworzyć nową symbolikę akordową” – wyjaśnia Scholz. – „Każda część oparta została na jednej symetrycznej skali Messiaena. W większości przypadków muzycy musieli korzystać z danej skali symetrycznej w improwizacji, tworząc nowe melodie, barwy i brzmienia. Wszystko to osadziłem w popularnych gatunkach jazzowych jak: swing, ballada, latin czy blues”.

Tytuł albumu ma wielorakie konotacje. Nie powinno dziwić, że jedno z odniesień wiedzie bezpośrednio w kierunku francuskiego kompozytora: „Birds from Another Planet” nawiązuje do ogromnej pasji Messiaena, jaką była ornitologia. Dodatkowo słowo „bird” łączy się z postacią Charlie’go Parkera, który miał taki przydomek. „Another Planet” symbolizuje z kolei muzykę jazzową, która jest innym światem w kontekście muzyki poważnej. I to nie ze względu na harmonię, lecz na stosunek do czasu i sposobu realizacji zapisanego rytmu.

Premiera płyty odbędzie się 15 października.

Skład:
Piotr Scholz – kompozytor, dyrygent
Maciej Kociński (saksofon sopranowy), Seweryn Graniasty (saksofon altowy), Kuba Marciniak (saksofon tenorowy), Maciej Sokołowski (saksofon tenorowy), Marek Konarski (saksofon barytonowy), Tomasz Orłowski (trąbka), Kajetan Sobieraj (trąbka, flugelhorn), Patryk Rynkiewicz (trąbka), Kacper Grzanka (trąbka), Piotr Banyś (puzon), Adam Kurek (puzon), Wojciech Jeliński (puzon), Gracjan Matouszek (puzon basowy), Dawid Kostka (gitara), Filip Chojnacki (fortepian), Nikodem Kulczyński (kontrabas), Stanisław Aleksandrowicz (perkusja).

Źródło: CK Zamek