Poznań: Pierwszy samolot z pomocą medyczną wyląduje dziś na Ławicy

To pierwszy z czterech samolotów, które przywiozą do stolicy Wielkopolski transport środków ochrony zdrowia i życia z Chin. Kupiono je dzięki darowiźnie Kulczyk Foundation w wysokości 20 mln złotych.

Kwota ta została przekazana na specjalny fundusz pomocowy w ramach Fundacji Lekarze Lekarzom przy Naczelnej Izbie Lekarskiej i kupiono za nią 1 mln masek chirurgicznych, 1,5 mln masek FFP2 N95, 100 tys. kombinezonów klasy II, 100 tys. gogli i 100 tys. przyłbic.

Ze względu na ilość sprzętu – 57 t; 470 m3 – zaplanowano w sumie 4 dostawy z Guangzhou Baiyun International Airport (port lotniczy Kanton) na Lotnisko Ławica w Poznaniu: 15, 16, 17 i 18 kwietnia. Przewoźnikiem jest LOT Cargo samolotami Dreamliner. Transport został opłacony przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i jest realizowany w ramach akcji humanitarnej (co daje m.in. zwolnienie z cła i podatku VAT).

Z Poznania przy pomocy lokalnych działaczy z Lions Club Poznań Pillory oraz ze wsparciem władz samorządowych Poznania będzie zorganizowana baza logistyczna dla Fundacji Lekarze Lekarzom, skąd całość sprzętu zostanie przekazana do Okręgowych Izb Lekarskich.

Poznań udostępnił bezpłatnie transport oraz halę targową, a organizacje przedsiębiorców zajmą się pomocą w dystrybucji do szpitali i placówek medycznych wskazanych przez fundację i Okręgowe Izby Lekarskie.

Wszystkie ww. środki ochrony osobistej będą przekazane pro bono personelowi medycznemu walczącemu na pierwszej linii frontu z koronawirusem SARS-Cov-2.

WIL, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: