Poznań: Pierwsze pawilony przy Świcie będą otwarte za miesiąc

Nowy Świt, wizualizacja fot. ZKZL

„Nowy Świt” coraz bliżej ukończenia – za miesiąc klienci będą mogli zrobić zakupy w pierwszych pawilonach handlowych przy rynku na poznańskim Grunwaldzie.

Prace mocno się przedłużyły z powodu stanu obiektów przy Świcie wybudowanych w latach 50. Wiadomo było, że nadają się tylko do kapitalnego remontu, ale to był początek problemów.
– Niestety, po przystąpieniu do prac odkrywkowych okazało się, że budynki wymagają odtworzenia niektórych elementów konstrukcyjnych – tłumaczy Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy ZKZL. – A to z kolei spowodowało znaczne wydłużenie czasu trwania inwestycji.

Inwestycja jednak wreszcie zbliża się do zakończenia, a dzięki niej mieszkańcy Grunwaldu zyskają całkowicie nowe pawilony.
– Zostały one zaprojektowane w taki sposób, żeby ich architektura oddawała historyczny układ budynków przy jednoczesnym zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań funkcjonalnych – podkreśla Łukasz Kubiak. – Elementem łączącym przeszłość z teraźniejszością będzie neon, którego treść została zaproponowana i wybrana w głosowaniu przez mieszkańców osiedla Grunwald – Północ.

„Nowy Świt” już niedługo będzie ponownie miejscem tętniącym życiem z różnego rodzaju usługami i wieloma udogodnieniami – jak ma nadzieję ZKZL. Bo nowe budynki zostały zbudowane z wysokiej jakości materiałów oraz w wysokim standardzie. Każdy lokal ma klimatyzację, kurtyny powietrzne, energooszczędne oświetlenie, monitoring zewnętrzny i dodatkowo system sygnalizacji włamania. Ważnym udogodnieniem będzie również winda na pierwsze piętro budynków.

Pomyślano także o przestrzeni w sąsiedztwie lokali. Na „Nowym Świcie” zaplanowano więc stojaki rowerowe oraz samoobsługową stację naprawczą rowerów, a pomiędzy pawilonami ławki i stoliki szachowe. Będzie oczywiście też zieleń: drzewa, krzewy i niska roślinność. W okolicy dachów pawilonów zamontowane zostaną budki dla jeżyków – to kolejny już budynek remontowany przez ZKZL, na którym znalazły się takie budki.

Etap pierwszy, obejmujący pawilony A,C,E i F jest już na finiszu, a oddanie lokali planowane jest na 28 września. Miesiąc później oddany zostanie drugi etap inwestycji obejmujący pawilony B, D. Większość lokali użytkowych ma już swoich najemców – a jednym z nich będzie Biblioteka Raczyńskich.

Podziel się: