Poznań: Perspektywa kosmiczna Krzysztofa Ślachciaka

perspektywa kosmiczna fot. Krzysztof Ślachciak
Jeżyckie Centrum Kultury zaprasza na wystawę fotografii Krzysztofa Ślachciaka zatytułowaną „Perpektywa kosmiczna”. Wernisaż już dziś o godzinie 19.00. Czym jest perspektywa kosmiczna?

To umiejętność spojrzenia na nasz świat z góry, docenienie wartości każdego życia i osiągnięć cywilizacyjnych. Ale perspektywa kosmiczna wskazuje również absurdy naszych zachowań, niczym nieuzasadnione poczucie wyższości nad światem naturalnym, poczucie, że został on stworzony dla nas, dla naszej wygody i naszych potrzeb.

Wystawa składa się z trzech cykli fotograficznych wykonanych w duchu fotografii subiektywnej, traktujących o naszym miejscu w rzeczywistości i o skromności, jaką taka perspektywa wymusza. Jej kuratorem jest Zdzisław Orłowski.

Zdaniem samego artysty najdoskonalszy opis tego, czym jest „Perspektywa kosmiczna” ujął Carl Sagan – wybitny astrofizyk, popularyzator nauki:
„(…) Przyjrzyjmy się jeszcze raz tej kropeczce. To nasze miejsce. To nasz dom. To my. Wszyscy, których kochamy, wszyscy o których kiedykolwiek słyszeliśmy, wszyscy którzy kiedykolwiek istnieli, żyli właśnie na niej. Oto siedlisko naszych radości i cierpień, tysięcy religii, ideologii i doktryn gospodarczych; każdy łowca i każdy wędrowiec, każdy bohater i każdy tchórz, każdy twórca i każdy niszczyciel cywilizacji, każdy król i każdy wieśniak, każda zakochana para, każdy ojciec i każda matka, każde ufne dziecko, każdy wynalazca i każdy podróżnik, każda „supergwiazda” i każdy „najwyższy wódz”, każdy święty i każdy grzesznik w dziejach naszego gatunku żyli właśnie tutaj, na tej drobince kurzu zawieszonej w strudze słonecznego światła.(…)”
Carl Sagan – „Błękitna kropka”, fragment rozdziału „Jesteś tutaj” w przekładzie Marka Krośniaka

Wystawa potrwa do 30 września. Finisaż wraz z oprowadzaniem autorskim zaplanowano na 30 września, na godzinę 19.00.

Krzysztof Ślachciak, rocznik 1983. artysta fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, absolwent wydziału Neofilologii UAM, oraz studiów podyplomowych z Marketingu na Rynku Międzyinstytucjonalnym Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu z pracą dyplomową traktującą o odbiorcach fotografii reklamowej. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2008 roku zawodowo zajmuje się fotografią reklamową. W latach 2011 – 2016, na zaproszenie profesora Włodzimierza Włoszkiewicza, prowadził zajęcia praktyczne dla studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, a od 2013 roku również wykłady z kompozycji oraz sekcję fotograficzną koła naukowego EduArt w ramach której odbywały się liczne warsztaty, spotkania autorskie i coroczne „Dni Fotografii na Politechnice Poznańskiej”. Obecnie pracuje na rzecz promocji fotografii artystycznej działając w zarządzie ZPAF Okręg Wielkopolski. Prowadzi także warsztaty i plenery fotograficzne oraz podkasty o fotografii. Do tej pory prezentował swoje prace podczas przeszło 40 wystaw i wydarzeń fotograficznych zarówno w kraju jak i za granicą.

Mat. pras., el

Podziel się:

Ostatnio dodane: