sobota, 24 lutego, 2024

Poznań: Performance z podcinaniem gardła lalce – jest akt oskarżenia

Publiczne nawoływanie do zabójstwa, znieważenie wyznawców katolicyzmu i nienawiść na tle różnic wyznaniowych. Takie zarzuty znajdują się w akcie oskarżenia przeciwko performerowi z gali Mr Gay Poland. Akt oskarżenia jest już w sądzie.

Akt skierowała Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ. Przypomnijmy, że chodzi o wydarzenie z sierpnia 2019 roku, kiedy to w klubie Punto Punto w Poznaniu odbywała się gala finałowa wyborów Mr Gay Poland. Jedną z atrakcji był występ Marka M., performera i drag queen, który zaprezentował taniec z dmuchaną lalką mającą przedstawiać arcybiskupa Marka Jędraszewskiego – a później symulował podcięcie jej gardła.

Prokuratura zajęła się tą sprawą z powodu protestów przeciwko performerowi i jego akcji, a w czerwcu tego roku postawiła mu zarzuty, jak informowaliśmy. Teraz akt oskarżenia trafił do sądu. Mężczyźnie grozi do trzech lat więzienia za publiczne nawoływanie do zbrodni i nienawiści na tle różnic wyznaniowych oraz znieważania z powodu przynależności wyznaniowej.

el

Strona głównaPoznańPoznań: Performance z podcinaniem gardła lalce - jest akt oskarżenia