Poznań: Park na Głównej w trakcie remontu. Będzie nowa zieleń i ścieżki

park T. Kirschke fot. ZZM

Zamiast betonowych płyt mineralne alejki, miejsca do retencji wody, a dodatkowo wiele nowych nasadzeń drzew, krzewów i traw w niezagospodarowanej części. Trwa rozbudowa parku im. ks. Tadeusza Kirschke na Głównej.

Jak obiecuje Zarząd Zieleni Miejskiej, niezagospodarowana do tej pory część parku zyska nowe oblicze. – W miejscu przedeptów i betonowych płyt pojawią się mineralne alejki i nowe nasadzenia – wylicza Klaudia Beker, rzeczniczka prasowa ZZM. – Parkowa zieleń zostanie uporządkowana tak, aby miejsce stało się przyjazne mieszkańcom. Dodatkowo obszar zostanie uformowany w taki sposób, by stworzyć retencję wodną. Wykonawca usunął już betonowe płyty i uformował teren. Co ważne, trzy zdrowe robinie akacjowe, które pierwotnie kolidowały z wyznaczoną trasą spacerową, pozostaną w parku. Projekty budowlane weryfikowane są w terenie i jeśli tylko jest taka możliwość, stosowane są rozwiązania, które pozwalają realnie chronić przyrodę. Decyzja o pozostawieniu drzew i korekcie w planach zapadła po szczegółowej analizie na miejscu działań.

W parku im. T. Kirschke rosną młode,  dwudziestoletnie klony pospolite, polne, jesionolistne; platany klonolistne, lipy drobnolistne, jesiony i topole. Stan drzew oceniali dendrolodzy i ich zdaniem jest on bardzo dobry. Wkrótce przybędą tam nowe drzewa: klon polny, jabłoń purpurowa i platan klonolistny.
– Wraz z istniejącymi drzewami będą pełnić tzw. funkcję izolacyjną – tłumaczy Klaudia Beker. – Ograniczą hałas i zanieczyszczenia powietrza. Pojawi się także ogród wodny, czyli zagłębienie terenu, w którym woda opadowa będzie wyłapywana i swobodnie wykorzystywana przez zieleń. Całość zostanie uzupełniona trawami ozdobnymi i niskimi nasadzeniami (jaśminiowcem, różą pomarszczoną i tawułą Douglasa).

Rzeczniczka podkreśla, że rośliny nie tylko ucieszą oko, ale będą także przyjazne owadom zapylającym. W parku staną też nowe ławki, kosze na śmieci oraz dystrybutory na worki na psie odchody.