Poznań: Park na Dębinie nosi imię Bambrów Poznańskich

Park Dębiec fot. UMP
Nowy park przy ulicy Dolna Wilda, niedawno oddany do użytku, ma już swoje imię. Na wtorkowej sesji radni zadecydowali, że będzie to park imienia Bambrów Poznańskich.

Nazwa nawiązuje do ludności niemieckiej, pochodzącej z okolic Bambergu, którzy w XVIII w. zostali sprowadzeni przez władze Poznania, aby zasiedlić podmiejskie wsie, wyludnione podczas wojny północnej i epidemii cholery. Duża ich grupa zamieszkała właśnie na Dębcu, który był wówczas podpoznańską wsią. W tym roku świętowana jest 300. rocznica przybycia niemieckich osadników do Wielkopolski.

Nowy park ma powierzchnię 2,6 ha. Jest zlokalizowany u zbiegu ulic Dolna Wilda i Orzechowej, w miejscu dawnych ogrodów działkowych. Park sąsiaduje z wielorodzinnym osiedlem mieszkaniowym składającym się głównie z 4-kondygnacyjnych bloków. Od ruchliwej ulicy izolowany jest na całej długości przez podwójny szpaler drzew. Park oświetlają lampy solarne. Alejki wykonane zostały z nawierzchni wodoprzepuszczalnej z kruszywa naturalnego.

– To drugi park zbudowany w Poznaniu od podstaw, po parku Rataje. Chcemy, aby zielonych punktów na mapie miasta było, jak najwięcej. Dlatego w trakcie realizacji są inne tego typu inwestycje – tłumaczy Katarzyna Kierzek – Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania. – Teren parku na Dębcu został podzielony na trzy strefy – przestrzeń ciszy i spokoju, gdzie można sobie odpocząć wśród klombów i kwiatów, plac zabaw oraz wybieg dla psów. Każdy, kto odwiedzi park znajdzie tutaj miejsce dla siebie.

Na obrzeżach, w części północnej zlokalizowany został tor agility z miejscem do wyprowadzania psów. W strefie dziecięcej aktywności ruchowej, nad którą góruje dinozaur diplodok, urządzono plac zabaw. Znajduje się tam szereg urządzeń zabawowych i edukacyjnych dostosowanych do różnych grup wiekowych i stopnia sprawności. Maluchy mogą korzystać z gier interaktywnych i zręcznościowych, urządzeń do aktywności ruchowej oraz huśtawki (siedziska z koszem typu „maluch” oraz typu „bocianie gniazdo” służą również osobom niepełnosprawnym). Dla dzieci starszych zamontowano zestaw zawierający: zjazd linowy, linarium, ściankę wspinaczkową, drabinkę poziomą, podwójną huśtawkę wahadłową oraz takie urządzenia, jak kosmiczny surfer i ważka miejska.

Centralna i południowa część parku zostały zagospodarowane zielenią. Głównym elementem kompozycyjnym jest klomb z ozdobną rabatą składającą się z roślin mało wymagających, przystosowanych do warunków miejskich. Miejsce to polubią osoby poszukujące ciszy i spokoju. Elementem kompozycyjnym parku są również przemyślnie przeplatające się alejki z zielenią towarzyszącą i aleją główną wyróżnioną szpalerem drzew – idealne do spacerów i biegania.

UMP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: