Poznań: Pamięć o 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

80 rocznica Katyń fot. UMWW
Tegoroczne obchody upamiętniające mord katyński, miały być szczególnie uroczyste ze względu na 80. rocznicę tego tragicznego wydarzenia. Niestety, z powodu epidemii koronawirusa nie będą się mogły odbyć. Dziś marszałek złoży jedynie kwiaty pod pomnikiem ofiar.

Co roku, w połowie kwietnia, Marek Woźniak, marszałek Wielkopolski, jest współgospodarzem uroczystości katyńskich obok Wojciecha Bogajeckiego, prezesa Stowarzyszenia Rodzina Katyńska.
– Wiem, że to szczególnie bolesne dla członków rodzin pomordowanych na „nieludzkiej ziemi” oficerów – mówi marszałek Marek Woźniak. – Chcę jednak zapewnić, że razem z prezesem stowarzyszenia 14 kwietnia złożymy wspólny wieniec i zapalimy znicze przy pomniku Ofiar Katynia i Sybiru, w imieniu wszystkich strażników „Tej pamięci”.

Z tej okazji przy wejściu do budynku Urzędu Marszałkowskiego przy al. Niepodległości 34 w Poznaniu pojawiła się rocznicowa ekspozycja, prezentująca m.in. kopie listów oficerów do rodzin z więzień NKWD czy wizerunek porucznik pilot Janiny Lewandowskiej, córki generała Józefa Dowbora Muśnickiego, jednego z głównodowodzących Powstaniem Wielkopolskim 1918/1919.

Porucznik Lewandowska była jedyną kobietą wśród polskich oficerów uwięzionych w obozie w Kozielsku, rozstrzelaną w Katyniu 21 lub 22 kwietnia 1940 roku. Kompozycję wizualną dopełniają fragmenty listów pomordowanych tam polskich obywateli.

UMWW, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: