zdjęcie ilustracyjne fot. UMP

Poznań: Otwarcie przedszkoli i żłobków – dyrektorzy mówią “nie”!

Zespół doradczy do spraw oświaty, działający przy prezydencie Poznania, uznał, że lepiej się wstrzymać z otwarciem placówek. Wytyczne rządu są restrykcyjne i nie da się ich wprowadzić szybko.

Dyrektorzy zwracają uwagę, że informacja o otwarciu żłobków i przedszkoli została podana 29 kwietnia, a placówki mogłyby być otwarte od 6 maja, co dawało – biorąc pod uwagę długi weekend – bardzo mało czasu na jakiekolwiek przygotowania, nie wspominając już o tym, że szczegółowe wytyczne dotyczące zachowania bezpiecznych i higienicznych warunków funkcjonowania przedszkoli zostały podane dopiero kilka dni później.

W dodatku te wytyczne są bardzo restrykcyjne. Osoby kierujące placówkami oświatowymi, praktycy, nie teoretycy, wskazują, że kłopot może być choćby ze środkami ochrony osobistej, które wciąż nie są łatwo dostępne ze względu na ogromne zapotrzebowanie. Na dostawy trzeba czekać – czasem kilka dni, czasem dłużej. A bez takiego wsparcia nie sposób otwierać placówek – pandemia przecież wciąż trwa i wciąż mogą wystąpić zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa tak dzieci, jak i pracowników przedszkola.

Po konsultacjach prezydent zdecydował, że na wniosek dyrektora placówki, będzie wydawał zgodę na zawieszenie zajęć do 24 maja. Oznacza to, że przedszkola nie zostaną otwarte wcześniej niż 25 maja. Ostateczny termin będzie uzależniony od pełnego zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i pracowników.

Podobna sytuacja dotyczy żłobków publicznych. Nie zostaną one otwarte przynajmniej do 24 maja. Obecnie nie jest możliwe zapewnienie odpowiedniej ilości środków ochrony osobistej, m.in. z powodu ograniczonej dostępności, co nie pozwoli na przygotowanie bezpiecznych warunków pracy personelu i opieki nad dziećmi. Konsultacje przeprowadzone z dyrektorkami zespołów żłobków wskazały m.in. na konieczność przygotowania odpowiednich procedur postępowania, uwzględniających wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego.

Organy prowadzące żłobki niepubliczne, kluby dziecięce oraz podmioty zatrudniające dziennych opiekunów podejmują decyzje indywidualnie. Jednak Zespół ds. monitorowania zagrożeń związanych z koronawirusem na terenie miasta Poznania rekomenduje również im dalsze zawieszenie działalności, przynajmniej do czasu w którym możliwym będzie zapewnienie pełnego bezpieczeństwa.

Zespół doradczy ds. oświaty działający przy prezydencie funkcjonuje od kilku lat, został powołany w poprzedniej kadencji samorządu. W jego skład wchodzi kilkunastu dyrektorów poznańskich szkół, przedszkoli i placówek oświatowych (wybranych demokratycznie przez wszystkich dyrektorów).

UMP, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze