Polski Teatr Tańca PTT ul. Taczaka fot. Sławek Wąchała

Poznań: Otwarcie nowej siedziby Polskiego Teatru Tańca

Po prawie 50 latach bezdomności Polski Teatr Tańca zaprasza nareszcie na otwarcie swojej nowej siedziby przy Taczaka 8. Otwarcie odbędzie się w ramach I Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca “Granice natury – granice kultury”.

Przypomnijmy, że Polski Teatr Tańca powstał w 1973 r. Jego pierwszym dyrektorem i choreografem był słynny Conrad Drzewiecki, drugim – słynna Ewa Wycichowska. Nic więc dziwnego, że teatr od początku przyciagał wybitne osobowości świata tańca, tancerzy i choreografów, scenografów i muzyków, a dzięki tej współpracy powstawały dzieła wyjątkowe, dzięki którym PTT rozsławiał Poznań, Wielkopolskę i polską kulturę tańca na całym świecie. Wystarczy wymienić – poza oczywiście Conradem Drzewieckim i Ewa Wycichowską – Ohada Naharina, Birgit Cullberg i Jo Strømgrem.

Wszystko to teatr tworzył nie posiadając własnej siedziby, gnieżdżąc się kątem w Poznańskiej Szkole Baletowej, zmuszony do wynajmowania sceny na każdy spektakl. To generowało koszty, bo za scenę trzeba było zapłacić, a przenoszenie się ze scenografią z jednego miejsca na drugie oznaczało też konieczność posiadania większego zespołu specjalistów od logistyki i angażowania artystów do wielu dodatkowych zadań, by obniżyć koszty.

Sytuacja Polskiego Teatru Tańca zmieniła się w 2017 r., kiedy zdobył unijne dofinansowanie – ponad 8 mln zł – w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014 – 2020. Spośród zgłoszonych do procedury konkursowej projektów w obszarze ochrony dziedzictwa kulturowego ten przygotowany przez teatr otrzymał od zarządu województwa wielkopolskiego najwyższą ocenę merytoryczną. Z kolei samorząd województwa wielkopolskiego postanowił wesprzeć przedsięwzięcie kwotą blisko 13 mln zł i to już były pieniądze, które wystarczyły na remont nowej siedziby teatru przy Taczaka 8.

– Bezdomność Polskiego Teatru Tańca stała się legendarna – podsumował marszałek Marek Woźniak. – Cieszę się, że wreszcie znajdzie w stolicy Wielkopolski swoją własną przestrzeń. Działalność tej instytucji kultury daleko wykracza dziś poza taniec. Teatr ma na swoim koncie masę nagród przyznanych nie za same spektakle, lecz również za zrealizowane przez siebie filmy czy wydane książki. Bardzo liczę także na aktywność organizacji pozarządowych w tym nowym miejscu i wartościowe interakcje społeczno-kulturalne.

Cała inwestycja kosztowała ponad 21 mln zł i był to nie tyle remont, co gruntowna przebudowa i dobudowa. Budynek frontowy, XIX-wieczna kamienica, został wyremontowany i zrewitalizowany. Na podwórzu natomiast wybudowano salę studyjną tzw. Duże Studio o powierzchni ok. 365 mkw. w stylu industrialnym.

W Dużym Studio powstawać będą spektakle Polskiego Teatru Tańca oraz prezentowane będą realizacje zaproszonych zespołów tańca z innych ośrodków w Polsce i zagranicznych. Sala może gościć ok. 130 widzów w układzie amfiteatralnym i 180 w układzie horyzontalnym.

Przestrzeń parteru, zwana Małym Studio, będzie dedykowana projektom warsztatowym, filmowym, wystawienniczym oraz edukacyjnym. Zielony dziedziniec nawiązujący do funkcjonujących na Luisenstrasse (nazwa ulicy Taczaka w czasach zaborów) ogródków podwórzowych daje możliwość realizacji spotkań na świeżym powietrzu – letnich pokazów działań performatywnych.

Generalnym wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Budowlano – Usługowe „Budopol” Sp z o.o. z siedzibą w Poznaniu. Autor projektu architektonicznego jest Jerzy Gurawski prowadzący Architektoniczną Pracownię Autorską ARPA w Poznaniu.

Uroczysta inauguracja siedziby Polskiego Teatru Tańca i Narodowe Tańczenie odbędzie się w ramach I Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca „Granice natury – granice kultury”. Wydarzenie rozpocznie się 23 kwietnia i potrwa do końca miesiąca.

UMWW

5 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze