piątek, 29 marca, 2024

Poznań: Ostatnie miejsca w systemie pomocy i opieki dla seniorów

Osoby starsze, niepełnosprawne czy samotne, które wezmą udział w tym projekcie, otrzymają wsparcie lekarza geriatry, pielęgniarki czy psychologa. Będą też mogły wezwać pomoc 24 godziny na dobę. Nabór jeszcze trwa.

Zintegrowane Centrum Opieki i Teleopieki obejmuje dwa typy usług: teleopiekę i usługi domowe.

Osoby objęte teleopieką dostają bransoletkę z guzikiem alarmowym oraz głośnomówiący aparat telefoniczny, prosty w obsłudze. mając takie wyposażenie, mogą zawsze w sytuacji alarmowej, na przykład nagłego pogorszenia stanu zdrowia czy choćby upadku, po którym nie będą mogli samodzielnie wstać, osoby te mogą zawsze łatwo wezwać pomoc, korzystając z telefonu czy przycisku alarmowego. na otrzymany sygnał reaguje teleasystent, który reaguje adekwatnie do sytuacji, na przykład wzywa służby ratunkowe. Centrum teleopieki działa 24 godziny na dobę.

Sposób reagowania jest wcześniej ustalany z podopiecznym. Teleasystent otrzymuje też informacje o stanie zdrowia tej osoby, by mógł szybko, w razie konieczności wezwania pomocy, powiadomić o tym służby ratunkowe, a także poinformować, jakie leki przyjmuje podopieczny i czy jest na przykład alergikiem.

Ale teleopieka to nie tylko wezwania alarmowe. Objęta nią osoba może też zadzwonić do teleasystenta, by po prostu z nim porozmawiać, jeśli doskwiera jej samotność. Dzwonią także teleasystenci: raz w tygodniu sprawdzają, jak czuja się podopieczni i czy czegoś nie potrzebują.

Z kolei osoby objęte usługami domowymi mogą korzystać z pomocy specjalistów: lekarza geriatry, pielęgniarki, fizjoterapeuty i psychologa, a także porady prawne, jeśli są potrzebne. To wszystko jest ustalane z osobistym asystentem. W tym przypadku specjaliści przychodzą do domu podopiecznego, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego – chyba że są to sprawy, które można załatwić telefonicznie.

Warto dodać, że personel medyczny odwiedzający seniorów jest zaszczepiony. Natomiast jeśli chodzi o pomoc wolontariuszy – ze względu na pandemię i bezpieczeństwo seniorów została ona ograniczona do minimum.

Jak się zapisać?

Nowe Miasto – Tel. 518 301 265, 518 301 215
Wilda – Tel. 518 301 525
Jeżyce – Tel. 518 301 641
Stare Miasto – Tel. 518 301 932
Grunwald – Tel. 518 301 796
Gminy: Kleszczewo, Kórnik, Komorniki, Mosina- tel. 502-215-531
Gminy: Buk, Stęszew, Suchy Las, Dopiewo – tel. 797-526-129
lub składając pisemny wniosek o przydzielenie usługi teleopieki w swojej filii Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

Zarówno teleopieka, jak i usługi domowe realizowane przez Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy “Flandria”. Projekt jest bezpłatny i nadal trwa do niego nabór, ale zostały już ostatnie miejsca.

UMP

Strona głównaPoznańPoznań: Ostatnie miejsca w systemie pomocy i opieki dla seniorów