Poznań: Ostatni dzień Malta Festival Poznań!

Parada “Poszukiwaczy” sprzed katedry do Bramy Poznania, spektakl “Powtórzenie. Historia/e teatru (I)” w reżyserii Milo Raua, a na zakończenie – koncert Tria Targanescu. Tak kończy się Malta Festival Poznań 2021.

O godzinie 18.00 rozpoczyna się parada w reżyserii Janusza Stolarskiego “Poszukiwacze”, która wyruszy sprzed katedry na Ostrowie Tumskim, by zakończyć przemarsz przy Bramie Poznania. Widzowie będą podążać za ruchomą platformą, wielkim okrętem, a aktorzy wędrującego spektaklu grać będą w rytm muzyki.

“Życie to sen, a świat jest wielkim teatrem – przyjdź przeżyć to z nami” – zapraszają artyści z Asocjacji 2006. Spektakl jest prezentowany z okazji obchodów dnia patronów Poznania, św. Piotra i Pawła.

W programie jest dziś również drugi pokaz spektaklu “Powtórzenie. Historia/e teatru (I)” w reż. Milo Raua, który rozpocznie się o godzinie 19.00 w Auli Artis przy ul. Kutrzeby.

Spektakl opowiada wstrząsającą historię śmierci młodego homoseksualnego mężczyzny, Ihsane’a Jarfiego, zamordowanego w centrum Liège w 2012 roku. Twórcy ujawniają banalność przemocy – zło nie jest abstrakcyjne ani esencjonalne, to po prostu kilka niesprzyjających okoliczności, które doprowadzają do wybuchu agresji i frustracji.

Jeden z aktorów w spektaklu, wspominając rozmowę ze sprawcą, dotyczącą jego dzieciństwa, czasu bycia nastolatkiem, sytuacji na rynku pracy, powiedział, że do momentu zbrodni żyli tym samym życiem. Morderca dodał: “dobrze, że bierzesz udział w tworzeniu tego spektaklu”. Metoda reenactmentu, którą Milo Rau często wybiera, wzbudziła dużo emocji. Na scenie nie ma miejsca na prawdziwą przemoc, ale zderzenie opowieści o zdarzeniach z ich odegraniem bardzo poruszyło widzów.

Na finał w Bramie Poznania o 21.30 zagra Trio Targanescu, czyli audiowizualni nomadzi. Muzyce towarzyszyć będą obrazy scenograficzne stworzone przez poznańskich artystów, Piotra Tetlaka i Asocjację 2006.

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze