Poznań: Osocze dla chorych na covid-19 nadal potrzebne

oddawanie krwi, osocza fot. UMP
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu nadal apeluje o oddawanie osocza przez osoby, które przechorowały covid-19. To bezcenna pomoc dla tych, którzy ciężko przechodzą tę chorobę.

Osocze ozdrowieńców jest podawane osobom chorym, zwłaszcza tym, które covid-19 przechodzą wyjątkowo ciężko. Dzięki wsparciu przeciwciał zawartych w osoczu ozdrowieńców organizm chorego mobilizuje się do walki z chorobą, co sprawia, że pacjenci przechodzą ją lżej i szybciej zdrowieją.

Każdy, kto chciałby oddać osocze, musi najpierw skontaktować się z Działem Dawców RCKiK – zadzwonić pod nr tel. 574 782 025 lub 574 782 039 albo napisać mail na adres: [email protected]. W mailu należy przesłać: swoje imię i nazwisko, numer telefonu oraz dokument potwierdzający zakażenie SARS-CoV-2 / dodatni wynik przeciwciał anty-SARS-COV-2.

RCKiK pobiera plazmę wyłącznie od osób, które:
– przechorowały covid-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami bądź wpisem w aplikacji pacjent/gabinet.gov.pl),

– zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe,
– odczekały 14 dni od zakończenia izolacji lub od daty uzyskania dodatniego wyniku badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2
– są w wieku 18-65 lat;

W poznańskim RCKiK ozdrowieńcy mogą oddać również krew pełną – mogą to zrobić w siedzibie głównej w Poznaniu (przy ul. Marcelińskiej) oraz w oddziałach terenowych RCKiK. Tu także wcześniej trzeba się umówić na wizytę. Przypomnijmy, że od 26 stycznia weszły w życie nowe przepisy i w związku z tym dawcom krwi lub osocza przysługują dwa dni wolne od pracy – ale tylko w czasie epidemii.

Miasto Poznań przygotowało zestawy upominków dla tych, którzy zechcą wspomóc leczenie chorych na covid-19: w jego skład wchodzą torba i maseczka ochronna oraz voucher, który można będzie wymienić na bilety do kin, zoo czy na miejskie pływalnie.

W pierwszym tygodniu realizacji akcji, od 23 do 27 lutego, osocze oddało 51 osób, w drugim, do 6 marca – już 68 osób.

UMP

Podziel się: