Poznań: Osiedle Rusa ma instalację fotowoltaiczną

panele słoneczne

Spółdzielnia Mieszkaniowa “Osiedle Młodych” postanowiła postawić na zieloną energię. Na dachu szesnastopiętrowego wieżowca na osiedlu Rusa została zamontowana instalacja fotowoltaiczna, dzięki której prąd ma być tańszy.

Ponieważ wkrótce znów ceny prądu pójdą w górę, spółdzielnia zdecydowała, że postawi na energię odnawialną, by obniżyć rachunki za prąd – a przy okazji zrobić to ekologicznie. Bo ta energia, która zostanie wykorzystana dzięki słońcu, nie będzie musiała zostać wyprodukowana w elektrowni węglowej, ze szkodą dla środowiska. Inwestycja powinna spłacić się po 10 latach. Kosztowała około 200 tys. zł.

Jak informuje telewizja WTK, w instalacji osiedla trzeba już tylko zamontować licznik, a energia popłynie nie tylko do bloku nr 11, ale też sąsiednich: 12 i 13. Ta energia będzie wykorzystana do oświetlenia części wspólnych: oświetlenia klatek schodowych, hydroforów i wentylatorów. Z paneli fotowoltaicznych korzysta też spółdzielnia “Winogrady”, i to od ponad roku, co dało już oszczędności w zużyciu prądu, choć tak jak w przypadku instalacji na osiedlu Rusa o zwrocie kosztów będzie można mówić dopiero za kilka lat.

Jednak władze i jednej, i drugiej spółdzielni są zdania, że przy rosnących cenach prądu to najlepsza alternatywa – nawet jeśli od 1 stycznia przyszłego roku zasady współpracy ze spółkami energetycznymi, do których posiadacze instalacji fotowoltaicznych odprowadzają nadmiar prądu, zmienia się na mniej korzystne.

Podziel się: