czwartek, 28 marca, 2024

Poznań: Osiedle na Ostrowie Tumskim pod kontrolą konserwatora zabytków

– No Ostrowie Tumskim nie powstanie żaden budynek bez akceptacji Miejskiego Konserwatora Zabytków – zapewniają władze miasta.

To odpowiedź na pytanie, jak miasto na terenie, który nie ma miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego, zamierza wyegzekwować zabudowę pasującą do charakteru i stylu zabytkowej części miasta. Firma Robyg, która kupiła teren po Elektrociepłowni Garbary, chce na nim wybudować osiedle mieszkaniowe na 1400 mieszkań. Tymczasem dosłownie tuż obok znajdują się cenne zabytki Ostrowa Tumskiego, a nieopodal – Stary Rynek. Zresztą i na tym terenie przyszłego osiedla,także znajdują się budynki cenne z punktu widzenia tak historii, jak architektury.

Jak precyzyjnie wyliczyła Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejska Konserwator Zabytków, chodzi o zabudowę północno – zachodniej części wyspy. Znajduje się tam kompleks budynków dawnej Elektrowni Miejskiej Garbary, który jest wpisany do rejestru zabytków pod nr 1024/Wlkp/A decyzją z dn. 24.06.2017 r. I w jego skład wchodzą: budynek maszynowni z nastawnią (z 1929 r. ) wraz z rozbudową z 1952 r., kotłownia (z 1929 r.), budynek rozdzielni prądu wraz z łącznikiem (z 1929 r.) wraz z rozbudową z 1957 r., budynek pompowni wody surowej (z 1929 r.) wraz z ujęciem wody bezpośrednio przy budynku, budynek oczyszczalni wody chłodzącej (z ok. 1952 r.), redita fortu Roon (Redita Czecha) z 1832 r. oraz mur oporowy z lat 1829-1832.

Objęte ochroną jest także oryginalne wyposażenie, które zachowało się w budynkach maszynowni, oczyszczalni wody i kotłowni. Ono także jest wpisane do rejestru zabytków ruchomych.

Wszystkie te budynki mogą być zaadaptowane do nowych funkcji, ochrona tego nie wyklucza – jednak każda zmiana musi uzyskać akceptację konserwatorską. Istnieje – na przykład – możliwość wykorzystania reliktów Wielkiej Śluzy (po wcześniejszych pracach konserwatorskich, oraz po uzyskaniu pozytywnych ekspertyz dot. trwałości konstrukcji obiektu) do budowy kładki przeznaczonej do ruchu pieszo-rowerowego, łączącej Ostrów Tumski z ul. Szelągowską.

A co z nowoczesną zabudową mieszkaniową?
– Na terenie wyspy dopuszcza się budowę współczesnej architektury mieszkaniowej, o wysokiej jakości estetycznej – wyjaśnia Joanna Bielawska-Pałczyńska. – Określenie tzw. pól inwestycyjnych, gęstości zabudowy oraz parametrów wysokościowych musi uzyskać akceptację konserwatorską.

Trwają też prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Jak zapewnia Miejska Konserwator Zabytków, jest on na bieżąco konsultowany i uzgadniany z MKZ.

Lilia Łada, fot. L. Łada

Strona głównaPoznańPoznań: Osiedle na Ostrowie Tumskim pod kontrolą konserwatora zabytków