Poznań: Osiedle mieszkaniowe i sala koncertowa. A wszystko w Starej Rzeźni

Stara Rzeźnia fot. UMP
Vastint Poland, firma będąca właścicielem Starej Rzeźni, do końca roku ma dostać decyzję o warunkach zabudowy na tym terenie. I przy okazji zdradziła, co tam powstanie.

Największą część zajmą budynki mieszkalne – Vastint Poland planuje tam budowę 500 mieszkań. Nie będzie to zamknięte osiedle, ale przestrzeń otwarta – tym bardziej, że w centrum kompleksu znajdują się zabytkowe budynki, które po rewitalizacji zamienią się w salę koncertową, halę targową, klimatyczne lokale i sklepy. Nad ich remontem będzie czuwał Miejski Konserwator Zabytków, by budynki zachowały swój unikalny charakter. To właśnie one będą stanowiły centrum przyszłej dzielnicy – bo na dobrą sprawę tak należy nazwać powstający kompleks. W końcu Stara Rzeźnia zajmuje prawie 6 ha, i to w centrum miasta.

Zmienia się także ulice przylegające do kompleksu: ulica Grochowe Łąki zostanie obsadzona zielenią, a przy niej powstaną lokale gastronomiczne w stylu berlińskim. Podobnie ma wyglądać nowa ulica, zwana na razie roboczo Nową Bóżniczą. Na obu będzie obowiązywało uspokojenie ruchu.

Są jednak kwestie, które w projekcie przedstawionym radnym miejskim nie zostały poruszone, a właśnie one bardzo niepokoją tamtejszy samorząd, czyli Radę Osiedla Stare Miasto. Radny Tomasz Dworek z ROSM chciałby poznać odpowiedź na kilka pytań – na przykład jak inwestor sobie wyobraża obsługę komunikacyjną tego terenu. Wiadomo już, że na teren kompleksu samochody nie będą miały wjazdu, a budynki mieszkalne będą miały własny podziemny parking. Jednak trzeba zapewnić drogi dla dostawców i dla mieszkańców, a także obsługę imprez, które mają się odbywać w sali koncertowej, nie mówiąc już o osobach chcących zrobić zakupy w hali targowej. Wjazd od Garbar zablokuje kompletnie tę ulicę, na której i bez tego korki są normą. A przecież w pobliżu, na zboczu Wzgórza Świętego Wojciecha, powstają dwa kolejne osiedla mieszkaniowe, których mieszkańcy też będą chcieli jakoś z nich wyjechać i wrócić.

Liczbę mieszkańców wszystkich powstających tam osiedli szacuje się na 20 tysięcy osób. Jeśli dodamy do tego tych, którzy będą chcieli wybrać się na koncert do Starej Rzeźni albo zakupy – otrzymamy pokaźną grupę ludzi, która będzie musiała się jakoś przemieszczać. Radni ze Starego Miasta nie bez racji obawiają się, że może to się skończyć zablokowaniem tej części dzielnicy przez samochody osób korzystających z atrakcji Starej Rzeźni lub tam mieszkających.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: