tramwaj na Unii Lubelskiej fot. S. Wąchała

Poznań: Od 1 września tramwaje pojadą na Unii Lubelskiej

Nowa pętla jest gotowa na przyjęcie pasażerów – co sprawdzili radni podczas wyjazdowego posiedzenia Komisji Transportu i Polityki Mieszkaniowej RMP. A zainteresowani mieszkańcy mogli tam dojechać linią turystyczną.

Trasa została oddana pięć miesięcy przed zapowiadanym zakończeniem prac. Najbardziej cieszą się z tego faktu tamtejsi mieszkańcy – i nic dziwnego. Do tej pory mieszkańcy osiedli przy ul. Falistej i Unii Lubelskiej mieli około kilometra do najbliższego przystanku tramwajowego. Brak wydolnej komunikacji wstrzymywał też rozbudowę miasta w tamtym kierunku, chociaż terenów pod budowę tam nie brakuje.

Teraz mieszkańcy Marlewa, Minikowa i Starołęki, a także ci, którzy zdecydują się tu zamieszkać w nowych, budowanych i planowanych osiedlach, będą mogli łatwiej dojechać do centrum.

W ostatnim tygodniu sierpnia zakończyła się również rozbudowa ul. Unii Lubelskiej na odcinku łączącym pętlę z rondem Żegrze i przebudowa układu drogowego w obrębie ul. Falistej i Obodrzyckiej. Brakuje jeszcze tylko zieleni – część nasadzeń została już wykonana, ale sporo drzew czeka na jesień, która jest najlepszą porą do ich sadzenia.

Nowa pętla jest wyposażona w budynek ekspedycji, przystanki tramwajowe i autobusowe oraz parking dla rowerów. Przygotowano również miejsce, w którym w przyszłości stanie stacja ładowania autobusów elektrycznych. W rejonie pętli i przystanków ulokowano elementy małej architektury: wiaty przystankowe, tablice informacji pasażerskiej, wiaty i stojaki rowerowe na 100 pojazdów, ławki, kosze na śmieci itp.

Nowa pętla pozwoli na łatwiejsze przesiadanie z linii autobusowych na tramwajowe i odwrotnie, ponieważ będzie tam obowiązywał tak zwany odwrócony kierunek ruchu. Dzięki niemu będzie możliwe przesiadanie się “drzwi w drzwi”.

Nową trasą jako pierwszy pojedzie tramwaj linii numer 5, a później także tramwaj linii numer 11 oraz – po oddaniu do użytku układu drogowego – również autobus linii numer 174.

PIM, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze