Poznań: Obchody Dnia Niepodległości Ukrainy. Co się będzie działo?

demonstracja wsparcia dla Ukrainy fot. L. Łada

Koncerty muzyki klasycznej oraz ukraińskiej, zbiórki, a także budynek urzędu miasta podświetlony na niebiesko i żółto. Poznań 24 sierpnia będzie świętował Dzień Niepodległości Ukrainy. Co się będzie działo?

24 sierpnia o godzinie 19.00 warto wybrać się do kościoła pw. Wszystkich Świętych przy ul. Grobla 1. Odbędzie się tam koncert muzyki klasycznej zatytułowany „Ukraina: jak to możliwe?”. Wydarzenie swój tytuł bierze od utworu kompozytorki Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, napisanego do słów wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Zarówno dzieło, jak i sam koncert dedykowane są Ukrainie. Wstęp na koncert jest wolny.

Wystąpią: Marzena Michałowska (sopran), Łukasz Krzemiński (obój), kwartet św. Marcina w składzie: Maxima Sitarz-Wawrzyniak (I skrzypce), Korneliusz Wojtkowiak (II skrzypce), Kinga Tarnowska (altówka), Marcin Baranowski (wiolonczela). W programie: Ewa Fabiańska-Jelińska – „How is it possible???”, Robert Prizeman – „Ave Maria”, Mykola Lysenko – „Prayer for Ukraine”, Ewa Fabiańska-Jelińska – „Elegia o… (chłopcu polskim)” do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz utwory Antonio Vivaldiego i Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Również 24 sierpnia o godzinie 19.00 odbędzie się koncert z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy na dziedzińcu CK Zamek. Wystąpią na nim: Anna Chumachenko, Nataliia Nikoliuk, Iwasiewa Nastja, grupa taneczna „Czeremszina”, duet Lisa i Yarik z wolnej Białorusi, Julianna Barska, Yana Kogutko, Liana i Leon, Tanya Yanovitskaya, Scroodge, RHBLUESS oraz Atmasfera – Indie Joga, a gospodarzem będzie Rimma Tyszkiewicz. Koncert otworzy pierwszy w historii Tydzień Sztuki Ukraińskiej w Poznaniu. Wstęp jest również bezpłatny, a podczas koncertu będą zbierane pieniądze na zakup sprzętu wojskowego.

W ramach Tygodnia Sztuki Ukraińskiej odbędą się konkursy, wystawy dla dzieci, dzień performance czy licytacja współczesnej fotografii – a wszystko to w CK Zamek. Obchody będą trwać do 3 września.

Warto dodać, że w Poznaniu do połowy sierpnia wydano ponad 32 tys. numerów PESEL przybyszom z Ukrainy. W stolicy Wielkopolski obecnie zameldowanych jest ich około 3,5 tys.