Poznań: Nowy mural na Jeżycach. Ekologiczny! (ZDJĘCIA)

Zielony mural Doroty Piechocińskiej na Wawrzyniaka- Słowackiego fot. Sławek Wąchała

Na bocznej ścianie kamienicy przy ulicy Wawrzyniaka 14 powstał mural autorstwa Ilustradory, czyli Doroty Piechocińskiej – i jest to mural ekologiczny, jak zapewnia Rada Osiedla Jeżyce.

Dlaczego ekologiczny? Ponieważ mural działa antysmogowo, dzięki czemu wpłynie na poprawę jakości powietrza. Stąd też jego lokalizacja: w samym centrum Jeżyc, gdzie zanieczyszczenie bywa spore. Treść muralu jest też symboliczna: przedstawia postać przytulającą się do drzewa, jako symbol zachęcający do dbania o naturę oraz wspólnotę z nią.

Mural powstał na budynku należącym do Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych, jego autorką Dorota Piechocińska, tworząca jako Ilustradora, a sam projekt został wykreowany przez zespół autorski w składzie Dorota Piechocińska, Dominik Dziedzina, Krzysztof Gruszczyński.

Mural zapewnia więc działanie antyusmogowe i pozytywne wrażenia artystyczne – ale to nie wszystko, bo korzyści z sadzenia drzew wokół nas nie kończą się na oczyszczaniu powietrza i produkcji tlenu.

„W ostatnich latach udowadnia się, iż drzewa mają ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne” – informuje Rada Osiedla Jeżyce. – „Obcowanie z drzewami nazwane zostało dendroterapią. Poprzez przytulanie do drzew zmniejsza się nasz poziom stresu, który to z kolei przyczynia się do powstawania chorób fizycznych i psychicznych”.

Realizatorem projektu jest Fundacja d przy współpracy z poznańskim MUR•ALL Studio.
Zadanie jest współfinansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.