Poznań: Nowy lokal dla dzieci z niepełnosprawnością

Ośrodek Wczesnej Interwencji Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym nowa siedziba fot. UMP
Więcej miejsca i lepsze warunki do rehabilitacji. Nowa siedziba Ośrodka Wczesnej Interwencji Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – Koło w Poznaniu została dziś oficjalnie otwarta.

Ośrodek wcześniej zajmował pomieszczenia w adaptowanym garażu po dawnym zapleczu budowy przy ul. Szczepana, gdzie już od dawna było za mało miejsca na potrzeby placówki – rocznie ośrodek świadczy pomoc 60-80 podopiecznym. Od czerwca tego roku działa na terenie budynku przy ul. Łozowej 26, należącego do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej, gdzie jest znacznie wygodniej – i więcej miejsca.

– Ośrodek Wczesnej Interwencji Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Poznaniu od 25 lat pomaga dzieciom z niepełnosprawnościami i ich rodzicom – podkreśla Monika Tonder-Kasprzak, kierownik ośrodka. – Zajmujemy się szeregiem wielospecjalistycznych oddziaływań diagnostycznych, rehabilitacyjnych i terapeutycznych. Podstawowym naszym celem jest jak najszybsze wykrycie trudności rozwojowych i minimalizowanie ich tak, aby dziecko miało możliwie jak najlepszy rozwój w sferze ruchowej, intelektualnej i emocjonalno-społecznej. Przez wiele lat staraliśmy się o zmianę lokalizacji ośrodka. Ale dopiero dzięki pomocy i zaangażowaniu władz miasta i MPGM udało nam się znaleźć nowe miejsce dla naszej placówki, za co bardzo dziękujemy.

Ośrodek oferuje też specjalistyczne wsparcie lekarskie, neurologopedyczne, pedagogiczne, psychologiczne oraz z zakresu rehabilitacji ruchowej. Dzieci mogą korzystać z dogoterapii, zajęć logopedycznych i psychologicznych.

– To wspaniałe miejsce, do którego przychodzi się jak do rodzinnego domu – podkreśla pani Patrycja, której syn jest podopiecznym ośrodka. – Gdy tylko pojawia się jakiś problem, wiem, że tutaj zawsze zostanę wysłuchana i znajdę pomoc.

Bieżącą działalność placówki dotuje miasto w wysokości około 230 tys. zł rocznie, za co Monika Tonder-Kasprzak serdecznie podziękowała przy okazji otwarcia nowej siedziby. Jednak Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, jest zdania, że podziękowania należą się pracownikom.

– Bez waszej pracy, zaangażowania i pasji dzieci, które trafiają do ośrodka, nie miałyby tak dobrej opieki – mówił. – Cieszę się, że udało się znaleźć nową siedzibę. To miejsce dobrze dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wierzę, że dzięki temu praca z dziećmi będzie jeszcze lepsza i bardziej wydajna, a rodzice i podopieczni będą mogli przebywać tu w lepszych warunkach.

Warunki sa lepsze nie tylko ze względu na rozmiary i lokalizację. W nowej siedzibie został wykonany odpowiedni remont: pomieszczenia dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a sam budynek – do norm przeciwpożarowych. Wyremontowane zostały klatka schodowa, ciągi komunikacyjne, węzły sanitarne i gabinety, w których przyjmowane są dzieci, pokoje są odmalowane, wyposażone w umywalki i lustra, zamontowano w nich instalacje oddymiające i odpowiednie drzwi przeciwpożarowe oraz posadzki z bezpiecznych materiałów. Przeprowadzono także niezbędne roboty elektryczne.

Na zewnątrz budynku została zamontowana winda, wybudowano też niezbędne podjazdy z kostki brukowej, które umożliwiają dojazd osób z niepełnosprawnościami do budynku. Do ich potrzeb dostosowano także toaletę – wyposażono ją w odpowiednie poręcze i pochwyty. Dzięki tym wszystkim staraniom i pracom remontowym powstało 8 przyjaznych gabinetów do pracy z dziećmi. Wartość prac wyniosła ponad 700 tys. zł brutto.

– Cieszymy się, że mogliśmy wykonać remont – mówi Paweł Kaczmarek, prezes zarządu MPGM. – Zależy nam, aby Ośrodek Wczesnej Interwencji Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – Koło mógł pomagać jak największej liczbie małych pacjentów.

UMP

Podziel się:

Ostatnio dodane: