Poznań: Nowoczesna z kartkami na żywność. „Podziękujmy PiS”

Rozdawanie ulotek fot. Nowoczesna

Ulotki w formie kartek na żywność, ale zawierających zamiast przydziału mięsa „szczytowe osiągnięcia Prawa i Sprawiedliwości” – taką akcję zorganizowała Nowoczesna na placu Ratajskiego. „Podziękujmy PiS” – mówili.

Akcja nosiła nazwę „Polska na kartki” i była komentarzem do obecnej sytuacji w Polsce: inflacji, drożyzny i rosnących rat kredytów.
„Inflacja w czerwcu wyniosła 15,5 proc. i ciągle rośnie. Przez ostatni rok mąka podrożała o 38 proc., mięso z kurczaka o 34,7 proc., masło o 30,6 proc., cukier o 39,3 proc. a chleb o 28,2 proc.” – informują politycy Nowoczesnej. – „Inflacja doprowadziła również do podwyżki stóp procentowych i wzrostu rat kredytów nawet o 100 proc. Tymczasem dane o inflacji bazowej, a więc takiej, która wynika z przyczyn krajowych, a nie zewnętrznych pokazują, ze wynosi ona 9,1 proc.”.

Zdaniem Nowoczesnej oznacza to, że 60 proc. drożyzny to zasługa PiS-u, natomiast tylko 40 proc. to wynik wojny, covidu oraz problemów z surowcami.
– Nie ma dziś ważniejszych tematów rozmów w polskich domach jak drożyzna, inflacja, rosnące raty kredytów, rosnące ceny energii – mówił Bartłomiej Ignaszewski, przewodniczący Nowoczesnej w Wielkopolsce. – Za każdym z tych problemów stoją konkretne ludzkie historie – brak możliwości spłaty raty kredytu, brak możliwości zakupu dziecku komputera, brak możliwości ogrzania domu na zimę. To będzie dotykać nas i naszych bliskich każdego dnia. Nieszczęściem Polski jest to, że mamy rząd, który pozornie troszcząc się o nas, w rzeczywistości troszczy się przede wszystkim o to, czy wygra kolejne wybory. Nie mają dla niego znaczenia ani koszty społeczne, ani koszty ekonomiczne.

Według Andrzeja Prendke, przewodniczącego Młodych Nowoczesnych, polityka PiS doprowadziła do tego, że młodym ludziom odebrano ich marzenia, bo nie stać ich ani na wzięcie kredytu mieszkaniowego i usamodzielnienie się. Państwo nie stworzyło też młodym ludziom żadnej innej możliwości życia na swoim.
– PiS doprowadził do sytuacji, w której mieszkanie nie jest ani prawem, ani towarem – mówił. – Po prostu nie można go kupić. Coraz trudniej je też wynająć.

Michał Przybylak, przewodniczący Nowoczesna koło Poznań, zwrócił uwagę, że rząd przyczynił się do wzrostu inflacji, bo wydawał pieniądze, których nie miał, a teraz, zamiast robić wszystko, by ją zmniejszyć, jeszcze pogarsza sytuację. Według jego oceny covid czy wojna są przyczyną rosnących cen tylko w jednej trzeciej. Za resztę odpowiada PiS.
– Dziś potrzebne są odważne decyzje, cięcia wydatków zwłaszcza w instytucjach państwowych, które pożerają miliardy złotych z budżetu – podsumował.

Politycy rozdając ulotki apelowali do poznaniaków, by podziękowali Prawu i Sprawiedliwości. „Podziękujmy im za to w najbliższych wyborach!” – mówili.

Podziel się: