Poznań: Nowe zielone wiaty w centrum miasta

zielona wiata fot. City Marketing

Centrum Poznania się zazielenia. Na Moście Teatralnym, ul. Fredry i w okolicach Dworca Głównego PKP stanęło kolejnych szesnaście zielonych wiat przystankowych obsadzonych rozchodnikiem.

Zielone wiaty przystankowe są w Poznaniu rozwiązaniem stosunkowo nowym, bo mamy ich dopiero osiem od zeszłego roku. Ponieważ dobrze sobie radziły sobie tak samo podczas ulewnych deszczy, jak i suchego lata, postanowiono kontynuować akcję. W ostatnim czasie zielone maty położono na szesnastu nowych wiatach przystankowych. Na wszystkich rośnie rozchodnik.

Ten wybór rośliny na zielonych dach nie jest przypadkowy. Rozchodnik jest rośliną niezbyt wymagającą, jeśli chodzi o podłoże, dobrze sobie radzi w zanieczyszczonym miejskim środowisku, absorbuje też pyły i drobne zanieczyszczenia (o ok. 15-20 proc. w otoczeniu wiaty), pomagając w walce ze smogiem. Rozchodnik też dobrze magazynuje wodę, przyciąga owady zapylające i pomaga niwelować tzw. miejskie wyspy ciepła. Stwierdzono, że pasażerom stojącym pod wiatą z zielonym dachem latem będzie o 3-5 stopni chłodniej, a zimą – cieplej.

W ubiegłym roku zielone dachy pojawiły się na wiatach: Rynek Łazarski (dwa przystanki tramwajowe w obu kierunkach, na każdym są dwie wiaty) – cztery wiaty; Plac Bernardyński (przystanek tramwajowy w kierunku centrum) – dwie wiaty; HCP (przystanek tramwajowy w kierunku Dębca) – jedna wiata; Małe Garbary (przystanek autobusowy w kierunku al. Niepodległości) – jedna wiata.

Gdzie znajdziemy nowe zielone wiaty? Na przystankach: Wrocławska (ul. Podgórna w kierunku al. Marcinkowskiego, tramwaj); Zamek (al. Niepodległości w kierunku ul. Towarowej, autobus – dwie wiaty); Fredry (w obu kierunkach, tramwaj – cztery wiaty); Most Teatralny (Dąbrowskiego w kierunku Rynku Jeżyckiego, tramwaj/autobus – dwie wiaty; Roosevelta w kierunku os. Jana III Sobieskiego, tramwaj – trzy wiaty; Most Teatralny w kierunku Fredry, tramwaj – dwie wiaty); Poznań Główny (ul. Dworcowa, w kierunku Ronda Kaponiera, autobus – dwie wiaty).

Źródło: City Marketing

Podziel się: