Nowe linie minibusowe na Junikowie i Starołęce w Poznaniu

minibus Mercus fot. MPK Poznań

Linia nr 122 poprawi komunikację na Junikowie, a linia nr 123 – na Starołęce, Garaszewie i w Krzesinach. Od 4 września w Poznaniu będą kursować dwie nowe linie minibusowe.  W tym samym terminie zostaną wprowadzone zmiany na trasie linii nr 188 w rejonie ulicy Umultowskiej.

– Linie minibusowe charakteryzują się stosunkowo krótkim zasięgiem – tłumaczy Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. – Ich głównym zadaniem jest dowiezienie pasażerów do linii tramwajowych i autobusowych, ale także zapewnienie komunikacji w obrębie osiedla, co podnosi atrakcyjność transportu publicznego.

Władze miasta mają nadzieję, że mieszkańcy z Junikowa i rejonu Starołęki będą z chętnie korzystać z nowych linii.
– To że w tych rejonach Poznania zostaną uruchomione połączenia minibusowe, to głównie efekt konsultacji i rozmów z radami osiedli, które wskazywały, gdzie w pierwszej kolejności trzeba je uruchomić – dodaje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Linia nr 122

Linia będzie kursowała w dni robocze w godzinach 6.30 – 19.00 co 40 minut; w soboty, niedziele i święta co 40 minut w godzinach 10.00 – 19.00. Będzie obsługiwała ulice: Wieruszowskiej, Ziębickiej, Kamiennogórskiej, Dziewińskiej i Cmentarnej, dzięki czemu mieszkańcy będą mogli dojechać do trasy tramwajowej przez Grunwaldzką, a także do wejścia cmentarza na Junikowie od strony ulicy Cmentarnej i siedzib sądów przy ul. Kamiennogórskiej.

Linia nr 122
JUNIKOWO – Grunwaldzka – Wieruszowska – Ziębicka – Grunwaldzka – Smoluchowskiego – Kamiennogórska – Dziewińska – Kmicica – Ścinawska – Grunwaldzka – Cmentarna – Cmentarna Parking – Cmentarna – Grunwaldzka – JUNIKOWO (linia kursuje tylko w jednym kierunku)

Linia nr 123

Linia będzie kursowała w dni robocze w godzinach 6.30 – 19.00 co 40 minut; w soboty, niedziele i święta co 40 minut w godzinach 10.00 – 19.00. Zapewni pasażerom ze Starołęki, Garaszewa i Krzesin połączenie rejonu pętli autobusowej na Starołęce z Krzesinami poprzez Minikowo i Garaszewo. Minibus będzie kursował ulicami: Żeglarską, Oświęcimską i Garaszewo, dzięki czemu zapewni też dojazd ze Starołęki do szkoły podstawowej i liceum w Krzesinach.

Linia nr 123
STAROŁĘKA PKM – Starołęcka – Żeglarska – Oświęcimska – Sandomierska – Niżańska – Garaszewo – KRZESINY

Uruchomienie nowych linii minibusowych umożliwi uporządkowanie nazewnictwa trzech przystanków w rejonie Starołęki. Przystanek “Garaszewo” od 4 września będzie miał nazwę “Sandomierska”, przystanek “Niżańska II” (nazwa robocza wprowadzona na potrzeby prac projektowych) zmieni nazwę na “Garaszewo”, natomiast obecny przystanek “Niżańska” będzie nosił nazwę “Rymanowska”.

Nowe nazwy nowych zespołów przystankowych na trasach linii minibusowych

Linia nr 122
WIERUSZOWSKA – w ciągu ul. Wieruszowskiej, przy siedzibie „Elektromontażu”,
ZIĘBICKA KOŚCIÓŁ – w ciągu ul. Ziębickiej, przy skrzyżowaniu z ul. Wieruszowską,
ZIĘBICKA – w ciągu ul. Ziębickiej, przy siedzibie Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce,
SMOLUCHOWSKIEGO – w ciągu ul. Kamiennogórskiej, przy skrzyżowaniu z ul. Mariana Smoluchowskiego,
KAMIENNOGÓRSKA – w ciągu ul. Kamiennogórskiej, przy skrzyżowaniu z ul. Budziszyńską,
LAUDAŃSKA – w ciągu ul. Dziewińskiej, przy skrzyżowaniu z ul. Laudańską,
KURCEWICZÓWNY – w ciągu ul. Ścinawskiej, przy skrzyżowaniu z ul. Heleny Kurcewiczówny,
CMENTARNA PARKING – w ciągu ul. Cmentarnej, przy bocznej bramie nr 6 Cmentarza Junikowo i parkingu przycmentarnym zlokalizowanym vis-a-vis tej bramy,
CMENTARNA FURTKA – w ciągu ul. Cmentarnej, przy bocznej furtce nr 4 Cmentarza Junikowo;

Linia nr 123
KOTWICZA – w ciągu ul. Żeglarskiej, przy skrzyżowaniu z ul. Władysława Kotwicza,
OŚWIĘCIMSKA – w ciągu ul. Żeglarskiej, przy skrzyżowaniu z ul. Oświęcimską,
ŚMIGI – w ciągu ul. Garaszewo, przy skrzyżowaniu z ul. Śmigi;
GARASZEWO – przy skrzyżowaniu ulic Garaszewo i Niżańskiej;
SANDOMIERSKA – dotychczasowy przystanek GARASZEWO (obsługujący także linię nr 194) przy przejeździe kolejowym.
Dodatkowo przystanek NIŻAŃSKA w ciągu ul. Pokrzywno zmieni nazwę na RYMANOWSKA (obsługujący linie nr 162, 196, 220, 511 i 512).

Linia nr 188

Zmiany na trasie linii nr 188 mają zapewnić lepszy dojazd do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 przy ul. Umultowskiej. Dlatego na 3 porannych i 4 popołudniowych kursach linia będzie miała skorygowaną trasę, a jej obsługa – z uwagi na charakter osiedlowych ulic – będzie się odbywała minibusami”.

Linia nr 188

Zmieniona trasa dla 3 kursów dowozowych do szkoły w godzinach rannych
OS. SOBIESKIEGO – Szeligowskiego – Szymanowskiego – Stróżyńskiego – Morasko – Jaśkowiaka – Radojewo – Naramowicka – Rumiankowa – Umultowska – Zagajnikowa – UMULTOWO SZKOŁA

Zmieniona trasa dla 4 kursów powrotnych ze szkoły w godzinach popołudniowych
UMULTOWO SZKOŁA – Zagajnikowa – Dzięgielowa – Naramowicka – Radojewo – Jaśkowiaka – Morasko – Stróżyńskiego – Szymanowskiego – Szeligowskiego – OS. SOBIESKIEGO

Kursowanie linii nr 188 będzie uzupełnione przez linię 198.

Podziel się: