Poznań: Nowe fakty w sprawie Ewy Tylman. Gangster „Ramzes” kłamał

Prokuratura Okręgowa
Sprawa śmierci Ewy Tylman, zeznania obciążające gangstera o pseudonimie „Western” i kilka innych – wszędzie „Ramzes” składał fałszywe zeznania. Chciał uciec przed karą za dwa brutalne gwałty.

Sprawę odkryła „Gazeta Wyborcza” – to ona doszukała się sprawy z 2014 roku, w której „Ramzes”, czyli Paweł P., został oskarżony o dwa brutalne gwałty. Wcześniej już miał na swoim koncie wyroki za groźby, kradzieże, wymuszenia i za znęcanie się, więc raczej nie mógł się spodziewać łagodnego potraktowania przez sąd.

Jednak do procesu w sprawie gwałtu nie doszło. Wprawdzie postawiono mu zarzuty, ale później sprawę umorzono. A sam „Ramzes” stał się tzw. „małym świadkiem koronnym” – zeznawał w licznych sprawach dotyczących poznańskiego półświatka. Jak pisze „Gazeta Wyborcza”, najczęściej takie sprawy prowadziła prokurator Agnieszka Nowicka, która awansowała z prokuratury rejonowej do okręgowej w Poznaniu.

Prokurator Nowicka brała udział także w sprawie śmierci Ewy Tylman w 2017 roku. I wtedy okazało się, że „Ramzes”może potwierdzić prokuratorską wersję śmierci dziewczyny. Jak zeznał, w więzieniu, na spacerniaku, rozmawiał z kolega Ewy podejrzanym o jej zabójstwo, a ten przyznał mu się, że zabił Ewę.

Jednak szybko okazało się, że „Ramzes” nie mówi prawdy, bo w więzieniu po prostu nie mógł się spotkać z podejrzanym o zabójstwo Ewy Tylman. On był recydywistą, podejrzany odbywał areszt tymczasowy. tacy więźniowie nie spotykają się podczas pobytów na spacerniaku.

Pojawiły się także wątpliwości co do innych zeznań „Ramzesa” – na przykład tych w sprawie innego, byłego już gangstera, „Westerna”. Tu sam „Ramzes” przyznał się, że zmuszono go do fałszywych zeznań, które obciążą „Westerna”. Gdyby odmówił – sam trafiłby do więzienia za te brutalne gwałty. Całą rozmowę zaprezentował w sobotę „Superwizjer” dzięki nagraniu z monitoringu…

Czy bezkarność „Ramzesa” była efektem układu z prokuraturą i ceną za składanie zeznań wygodnych dla prokuratorów? Co będzie dalej ze sprawami, w których gangster złożył fałszywe zeznania? Tego nie wiadomo. Wiadomo natomiast, ze „Ramzes” ostatecznie odpowie za swoje czyny. Do sądu ma trafić akt oskarżenia w sprawie brutalnych gwałtów, „Ramzesa” czeka także postępowanie w sprawie fałszywych zeznań na temat śmierci Ewy Tylman.

Gazeta Wyborcza, el

Podziel się: