Ostrów Tumski fot. ZDM

W tym tygodniu rozpoczyna się wprowadzanie nowej organizacji ruchu na Śródce i Ostrowie Tumskim. A od 22 września kierowcy, którzy zostawią tam samochód na zakazie, muszą się liczyć z jego odholowaniem.

Już przed rokiem w ramach Pakietu dla Mobilności, została tu zmieniona organizacja ruchu. Apelowała o to Rada Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, ale i władze miasta były zdania, że trzeba ją tam zmienić ze względu na bezpieczeństwo pieszych. A jest ich w tym rejonie, zwłaszcza na Ostrowie Tumskim, wielu, bo ta okolica to przecież żelazny punkt wszystkich wycieczek turystycznych. Nie bez znaczenia była poprawa estetyki: parkujące wokół Katedry i przed zabytkowymi budynkami samochody nie przydawały im uroku.

Teraz trwa tu wdrażanie Strefy Płatnego Parkowania: na środę (22 września) zaplanowane są prace malarskie na Śródce. Nowe oznakowanie poziome zostanie wykonane na ulicach: Cybińskiej, Filipińskiej i Ostrówek. Na czas robót wprowadzony będzie zakaz zatrzymywania i postoju, a stosowne znaki już o tym informują. 23 września natomiast prace będą prowadzone na Ostrowie Tumskim – o ile dopisze pogoda. Nowa organizacja ruchu, w tym sposób parkowania, zaczną obowiązywać bezpośrednio po zakończeniu prac.

Na wspomnianych ulicach – po zakończeniu prac organizacja ruchu – niewiele się zmieni. Wyjątkiem jest ul. Ostrówek, gdzie parkowanie będzie możliwe tylko po jednej stronie. W niektórych miejscach jezdnia jest tam zbyt wąska, by możliwy był ruch dwukierunkowy i parkowanie po obu stronach jezdni.

Również w tym tygodniu rozpocznie się montaż fundamentów pod parkomaty na Śródce, Ostrowie Tumskim i Zagórzu.

Kierowcy tradycyjnie proszeni są o przeparkowanie pojazdów z ulic Cybińskiej, Filipińskiej i Ostrówek oraz wokół katedry na Ostrowie Tumskim. Jeśli tego nie zrobią, pozostawione samochody zostaną odholowane na koszt właścicieli. By je odzyskać, trzeba będzie zapłacić 520 złotych za holowanie, 40 zł za każdą rozpoczętą dobę postoju na parkingu strzeżonym, a także mandat karny wystawiony przez straż miejską.

Strażnicy miejscy aktywnie włączyli się w akcję informacyjną Zarządu Dróg Miejskich: dziś i jutro będą umieszczać za wycieraczkami pojazdów stosowne ulotki informacyjne. Ale 22 i 23 już będą podejmować czynności związane z odholowaniem pozostawionych aut.

Źródło: ZDM