Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Poznań: Nowa inwestycja na Ratajach. “Umiejscowiłbym ją stylem pomiędzy Pixelem a Okrąglakiem”

Okrąglak, Pixel i Bałtyk – do tych kontrowersyjnych i w pewien sposób kultowych budynków porównuje się nowa inwestycja powstająca na Ratajach – Atal Warta Towers.

Co łączy wyżej wymienione budynki? Na początku wszystkie szokowały (Pixel w najmniejszym stopniu) i spotykały się z negatywnym nastawieniem części mieszkańców Poznania. Z czasem ludzie zaczynali natomiast dostrzegać ich urok. W końcu trudno wyobrazić sobie dzisiaj stolicę Wielkopolski bez Okrąglaka, który po przebytej modernizacji ponownie zachwyca. – Historia tego budynku jednoznacznie pokazuje, że architektura często budzi skrajne emocje. Tu mamy idealny przypadek przejścia od nienawiści do miłości – mówi Artur Szczepaniak, architekt z biura projektowego AP Szczepaniak. – Początkowo poznaniacy nie widzieli w nim znamion dobrej realizacji, ale Okrąglak się obronił i zdobył należyty mu szacunek.

W poznański krajobraz na stałe wpisał się również Bałtyk, którego olbrzymia bryła na początku miała wielu przeciwników (część z nich do dziś pozostaje sceptyczna co do walorów etycznych inwestycji). – To oryginalny kształt budynku wyznaczył jego walor architektoniczny. I jeszcze to dynamiczne podcięcie. Bałtyk, choć bardzo brawurowy, wpisał się w miejski krajobraz od początku. Został bardzo dobrze przyjęty, choć też można go uznać za projekt kontrowersyjny – twierdzi Artur Szczepaniak.

Z tej listy zdecydowanie najlepiej zaraz po wybudowaniu został przyjęty Pixel. Kompleks budynków od początku zaskakiwał pomysłowością twórców, którzy w gruncie rzeczy z kilku prostych brył stworzyli coś niezwykłego. – To przykład zabawy kompozycją. Bryła jest bardziej standardowa, ale detal w postaci kubików na elewacji stworzyły bardzo ciekawą bryłę, także ze względu na zastosowane szkło. Pixel został bardzo dobrze odebrany. Dzięki czytelnej formie nie był kontrowersyjny – uważa Artur Szczepaniak.

Nowa inwestycja na Ratajach ma w zamyśle twórców, również stać się kultowa. Obiekt, podobnie jak Pixel, ma się składać z kilku brył. – Z tym że w Pixelu bryły są powtarzalne, a my postawiliśmy na bryły nieregularne – wyjaśnia Artur Szczepaniak. – Atal Wartę Towers umiejscowiłbym stylem pomiędzy Pixelem, a Okrąglakiem. Tworząc projekt staraliśmy się przeprowadzić dialog z innymi modernistycznymi budowlami, które powstały w ostatnim czasie w Poznaniu, poprzez zabawę architekturą i poprzez koncepcję przesuniętych brył – tłumaczy. Atal Warta Towers ma mieć, aż 17 pięter. Architekci tak poprzesuwali bryły łączące budynek, żeby uzyskać mimo olbrzymich rozmiarów wrażenie lekkości. Całość ma dodatkowo być podkreślana kontrastem kolorystycznym – jasno- i ciemnoszarej elewacji z tynków szlachetnych.

mat. pras. / AS

Strona głównaPoznańPoznań: Nowa inwestycja na Ratajach. "Umiejscowiłbym ją stylem pomiędzy Pixelem a Okrąglakiem"